1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA - DOSYA

  3. Menderes'i İdama Götüren Darbeci Manşetler
Menderes'i İdama Götüren Darbeci Manşetler

Menderes'i İdama Götüren Darbeci Manşetler

27 Mayıs 1960 darbesi sonrası askeri cunta gölgesinde mahkeme tarafından yargılanarak idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes, darbenin yıldönümünde anılıyor.

A+A-

54 yıl önce gerçekleşen 27 Mayıs Darbesi'nin en büyük destekçisi basın, üniversiteler ve yargı olmuştu.

27 Mayıs Darbesi, 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe. Ayrıca Darbe emir komuta zinciri içinde yapılmamıştır; 37 düşük rütbeli subayın planları ile icra edilmiştir.

27 Mayıs darbesinden önce DP iktidarını yıpratmak ve itibarsızlaştırmak için fırsat arayan basın ise darbe sonrası tam anlamıyla haysiyet cellatlığı yaptı. Zaten cuntanın önde gelen isimleri, daha darbe olmadan bazı gazetelerin Ankara bürolarını karargâh gibi kullanmaya başlamış, psikolojik harekatın nasıl uygulanacağını kendi aralarında tartışıyorlardı.

27 Mayıs'tan hemen sonra yayımlanan gazeteler, daha sonra gerçekler ortaya çıktığında utanç sayfaları olarak tarihteki yerini aldı. Darbe mağduru hükümetin başta Başbakan Menderes olmak üzere bakanlarının büyük yolsuzluklara karıştığı, gençlerin kıyma makinelerinde toz haline getirildiği dahi gazetelerde ciddi haberler olarak sunuluyordu.

Darbeden sonra darbeyi planlayan ve icra eden 37 düşük rütbeli subay ve Emekli Orgeneral, Cemal Gürsel'in oluşturduğu Millî Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlendi. Darbe sonrasında bazı gazetelerin attığı manşetler gerçekten dikkat çekici. Özellikle Akşam ve Tercüman gazetelerinin attığı manşetler darbe sevdalı olduklarını açıkça gözler önüne serdi.

Foto Galeri İçin Tıklayınız

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum