1. HABERLER

  2. HABER

  3. Melbourne'daki İslami Merkez 'Baskılar Üzerine' Kapandı
Melbourne'daki İslami Merkez 'Baskılar Üzerine' Kapandı

Melbourne'daki İslami Merkez 'Baskılar Üzerine' Kapandı

Avustralya'da eylem gerçekleştirecekleri iddiasıyla gözaltına alınan iki gencin gittiği İslami merkez faaliyetlerine son verdi.

A+A-

Melbourne'un güneybatısındaki el Furkan Merkezi, gelen baskılar ardından en iyi çözümün kapatma kararı olduğu sonucuna varıldığını bildirdi.

Bunun kolay bir karar olmadığını kaydeden merkezin açıklamasında şöyle denildi:

"Özellikle medya ve politikacılar tarafından merkezimize yönelik sürekli tacizler, baskılar ve asılsız suçlamalar ardından, yerel toplumun ve sık sık bu sinsice yürütülen kampanyalarla töhmet altında bırakılan Müslüman topluluğunun korunması açısından atılabilecek en iyi adımın bu olduğuna inanıyoruz."

Geçen haftasonu beş genç gözaltına alınmıştı.

Polis bu gençlerin Anzak Günü'ndeki anma törenleri sırasında saldırıya geçmeyi planladıklarını belirtmişti.

El Furkan Merkezi ve kitabevinin faaliyetleri, gözaltına alınan gençlerden üçünün buraya sık sık gittiklerinin açıklanması üzerine sorgulanmaya başlanmıştı.

200'e yakın polisin geçen Cumartesi sabahı yürüttüğü operasyonda yakalanan ve her ikisi de 18 yaşında olan Harun Causevic ile Sevdet Besim, eylem planlamakla suçlanıyor.

Bir diğer gence yöneltilen suçlama ise silahlarla bağlantılı. Gözaltına alınan diğer iki kişi serbest bırakıldı.

El Furkan Merkezi, terörle mücadele operasyonlarıyla herhangi bir ilişkileri olmadığını açıkladı.

Merkez daha önce de tartışma konusu olmuştu. Eylül ayında iki polisi bıçakladıktan sonra vurularak öldürülen Abdül Numan Haydar adlı genç de el Furkan'a gitmekteydi.

BBC

HABERE YORUM KAT