1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mehmet Haberal’a İnceleme
Mehmet Haberal’a İnceleme

Mehmet Haberal’a İnceleme

ETÖ sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın tedavi olduğu İÜ Kardiyoloji Enstitüsü’ndeki odasında, diz üstü bilgisayar, internete girişi sağlayan WIN cihazı ve CD’lerle yakalandığı belgelendi.

22 Ocak 2011 Cumartesi 00:53A+A-

Haberal'ın kullandığı diz üstü bilgisayarın hard diskini incelemeye alan bilirkişinin, Haberal'ın, Ergenekon Terör Örgütü sanıklarıyla internet üzerinden bağlantı kurup kurmadığını mercek altına aldığı öğrenildi.

İkinci "Ergenekon Terör Örgütü" davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tedavisinin sürdürüldüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki odasına bilgisayar getirilmesi ve Prof. Dr. Haberal'ın da internete girdiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma genişliyor.

ELE GEÇİRİLEN BİLGİSAYARIN HARD DİSKİ BİLİRKİŞİDE

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, hastane odasında ele geçirilen diz üstü bilgisayar, internete girişi sağlayan WIN cihazı ve CD'lerin incelemeye aldığı, Prof. Dr. Haberal'ın Ergenekon Terör Örgütü sanıklarıyla internet üzerinden bağlantı kurup kurmadığını araştırdıkları öğrenildi. Bilirkişinin Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, hastane odasında ele geçirilen diz üstü bilgisayarın hard diskini incelemeye aldığı, Prof. Dr. Haberal'ın bilgisayardan gönderdiği ve kendisine gönderilen e-mailler ve mesajları araştırdığı bildirildi.

HABERAL'IN ODASINDA SİVİL REFAKATÇİ OLMAYACAK

Metris Cezaevi'nden Sorumlu Cumhuriyet Savcısı, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın odasında refakatçi bulundurma kararını kaldırdı. Prof. Dr. Haberal, 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren odasında yalnız başına kalacak.

JANDARMA GÖREVLİLERİNE VE GARDİYANLARA ÇİFTE SORUŞTURMA

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın odasına bilgisayar getirilmesi ve Prof. Dr. Haberal'ın da internete girmesine yönelik başlattığı soruşturma devam ediyor. Başsavcılık, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nde Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın 303 nolu odasının önünde nöbet tutan ve güvenliğini sağlayan jandarma görevlileri ile Metris Cezaevi'nde görevli gardiyan hakkında adli ve idari soruşturma başlattı.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Murathan Bacara, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü Fatih ilçesi sınırlarında olduğu gerekçesiyle, 2011/7664 nolu soruşturma dosyasını Fatih Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.

İNTERNET BAĞLANTISI OLMAYAN BİLGİSAYARLA YETİNMEMİŞ

Ergenekon Terör Örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Haberal hakkında dava açıldıktan sonra, Prof. Dr. Haberal'ın iddianame ve delil klasörlerini incelemesi için hastane odasının yanına internet bağlantısı olmayan bilgisayar tahsis etmişti. Mehmet Haberal'ın kaldığı 303 nolu odanın yanında internet bağlantısı olmayan bir bilgisayara rağmen dizüstü bilgisayar ve internet kullandığının ihbar edilmesi üzerine gece yarısı operasyon yapılmıştı.

İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nün tedavi görev hasta ve yakınları; Prof. Dr. Haberal'ın avukatlarının jandarma görevlileri tarafından aranmadığını ve Prof. Dr. Haberal'a bilgisayarı avukatlarının getirmiş olabileceğini söylediler.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT