1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mehmet Haberal Turp Gibi Çıktı!
Mehmet Haberal Turp Gibi Çıktı!

Mehmet Haberal Turp Gibi Çıktı!

"Yerinden kıpırdatılırsa ölür!" denilen Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ın sevk edildiği hastanede yapılan testleri normal çıktı.

18 Şubat 2011 Cuma 10:21A+A-

Hakkında çıkan 3 değişik taburcu raporu 76 gün boyunca işleme konulmayan, tedaviyi kabul etmemesine rağmen 677 gündür hastanede kalabilen Ergenekon sanığı Mehmet Haberal için yolun sonu göründü. Adli Tıp Raporu üzerine Kardiyoloji Enstitüsü'nden Halkalı Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ne nakledilen Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'a T3, T4 ve THS testlerinin yapıldığı, EKG ve EEG sonuçlarında Haberal'ın taburcu edilmesi durumunda hayatını riske atacak anormal bir bulguya rastlanmadığı öğrenildi.

Adli Tıp'a gönderilen sonuçların burada yapılacak değerlendirmesinden sonra Haberal'ın Silivri'ye gönderilebileceği belirtiliyor.

 

HABERAL TABURCU EDİLEBİLİR

 

Hakkında çıkan 3 taburcu raporu 76 gün boyunca işleme konulmayan, tedaviyi kabul etmemesine rağmen 677 gündür hastanede kalabilen, Adli Tıp Kurumu'na sevki 2 defa raporlarla engellenen İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal için yolun sonuna gelindi. Mehmet Haberal'ı tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'nde muayene eden Adli Tıp Kurumu'nun 7 üyesinin raporunda; Haberal'ın hayati risk taşımadığı, "Kardiyoloji Enstitüsü'nün güvenilirliği kalmadığı" gerekçesiyle Haberal'ın tedavisinin başka bir hastanede yapılması gerektiği yönünde görüş bildirilmişti. 11 Şubat'ta Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın eski raporlarını dikkate almayan hastane, uzman bir ekiple Haberal'ı yeniden muayene etti.

 

Haberal'ın biyokimyasal parametreleri, EKG, ekokardiyografi, eforlu EKG, holter EKG, EEG ve koroner anjiyografisinin çekildiği, ritim bozukluğu iddiasının tiroit bezinden kaynaklanma ihtimaline karşı, T3, T4 ve THS testlerinin yapıldığı öğrenildi. Hastanın yapılan klinik muayenesi ve görüntüleme sonuçlarında tutuklanan Kardiyoloji Enstitüsü doktorlarının hazırladığı raporların aksine, taburcu edilmesinde bir sakınca olmadığı görüşünün benimsendiği vurgulandı. Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın, iddiaların aksine ölüm riskinin bulunmadığı belirtildi.

 

KURULUN RAPORU HABERAL'IN DURUMUNU KESİNLEŞTİRECEK

 

Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Haberal hakkında düzenlenen dosyayı Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kuruluna gönderdi, kurulun tıbbi belgeleri ve tahlil sonuçlarını inceleyeceğini, muayeneyi gerçekleştiren uzman hekimlerin görüşlerini dikkate alarak bir rapor hazırlayacağı ifade ediliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek bu rapora göre mahkeme Haberal'ın cezaevinde mi hastanede mi kalacağına karar verecek.

 

GRİPTEN ÖLME İHTİMALİ DAHA FAZLA

 

Öte yandan uzmanlar tiroit bezi kaynaklı ritim bozukluğunun 40 yaşının üzerindeki her 100 kişiden 70'inde görüldüğü, bu sebepten ölme ihtimalinin ise yüzde birin dahi altında olduğu belirtiliyor. Görüşüne başvurduğumuz bir uzman, şu açıklamayı yaptı: "Ritim bozukluğunda risk yüzde birken, gribe yakalanmış ileri yaş grubunda bir kişinin ölme ihtimali yüzde 5 ila 8 arasında değişir."

 

YARDIM VE YATAKLIKTAN TUTUKLANMIŞLARDI

 

17 Nisan 2009 gününden bu yana hastanede yatan Haberal hakkında 1 yıl önce hazırlanan "Taburcu Edilebilir" raporunun mahkemeden gizlendiği ortaya çıkmıştı. Haberal'ın 'tahliye edilebilir' raporunu gizlediği iddia edilen personelden bir kısmı 'yardım ve yataklık' suçlamasıyla tutuklanmıştı. 3 Aralık 2010 tarihinde savcılar tarafından sorgulanan İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Erhan Kansız, 11 Ocak tarihinde yine savcıların karşısına çıkarıldı. Söz konusu tarihte enstitüde görevli 4 doktor ile birlikte savcılara şüpheli sıfatıyla ifade veren Erhan Kansız, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. 11 Şubat'ta Haberal'ın doktorlarından Prof. Dr. Cengiz Çeliker de sorgulandı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından sorgulanan Cengiz Çeliker İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Aynı gün Haberal'ın hastane odasında bilgisayar ve WIN cihazı sokan ve telsiz sistemi kurmasını sağladığı iddia edilen koruması, özel hemşiresi, bir doktor ile bir astsubay sorgulanmış, hemşire Şengül Arı ile refakatçi Muhammet Hüsrev hakkında adli kontrol kararı verilmişti.

 

(MURAT ALAN / YENİ AKİT)

 

HABERE YORUM KAT