1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mehmet Baransu’ya Soruşturma Açıldı
Mehmet Baransu’ya Soruşturma Açıldı

Mehmet Baransu’ya Soruşturma Açıldı

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu soruşturma başlattı.

A+A-

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu’nun geçtiğimiz hafta “Gülen’i Bitirme Kararı 2004′te MGK’da Alındı” manşetine konu olan haberiyle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu soruşturma başlattı. Soruşturma, görevsizlik kararı verilerek Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetki sınırları içerisinde olan Taraf Gazetesi’nin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasının birinci sayfasında, aynı gazetenin yazarı olan Mehmet Baransu tarafından, “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” manşeti ile “işte çok tartışılacak o belge” başlığı altında, yayımlanması ve açıklanması kanunen yasak olan, ‘25 Ağustos 2004 tarihli ve Karar No: 481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu Kararını’ yayımlamak ve açıklamak suretiyle, TCK 327, 328, 329 ve 336 maddelerinde yazılı olan, “Devlet Güvenliğine İlişkin Belgeleri Temin Etmek ve Açıklamak, Yasaklanan Bilgileri Açıklamak” suçlarının işlediğinin iddia edildiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında, söz konusu suçlarla ilgili soruşturma yapmak görevinin, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi uyarınca Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görev alanına girmediğinin anlaşıldığı, soruşturma evrakının, gereğinin takdiri ve ifası için yetkili TMK 10. Maddesi ile görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

GÖREVSİZLİK KARARI

Söz konusu suçlarla ilgili soruşturma yapma görevinin TMK 10. Maddesi uyarınca Anadolu Cumhuriyet Başsavcığılı’nın görev alanına girmediğinin kaydedildiği görevsizlik kararında, soruşturma dosyasının 10. Maddesi ile görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verildi. Soruşturmaya konu suçlar ise toplamda 26 yıldan 43 yıla kadar hapis cezası istemini öngörüyor

AHABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum