Mehmet Ağar'a Hapis Cezası Onandı

16.04.2012 12:44
Mehmet Ağara Hapis Cezası Onandı
Yargıtay, “Susurluk” davasında Mehmet Ağar'ın 5 yıllık hapis cezasını onadı. Ağar, iki yıl hapis yatacak.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Mehmet Ağar'a ''Susurluk Davası'' kapsamında verilen 5 yıl hapis cezasını onadı.

Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı, ''Susurluk Davası'' kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' iddiasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle onadı.

Ağar hakkında zaman aşımı süresinin dolup dolmadığının irdelendiği kararda, sanığa atılı suçun ''kesintisiz'' suçlardan olması dikkate alınarak bir kovuşturma engelinin bulunmadığının tespit edildiği ifade edildi.

Kararda, yapılan yargılama sonunda toplanan delillere göre, Ağar'a yüklenen ''suç işlemek amacıyla kurulmuş silahlı teşekkülü yönetmek'' suçunun sabit olduğu, bu nedenle oy birliğiyle hükmün onanmasına karar verildiği bildirildi.

5 yıllık hapis cezası onanan Mehmet Ağar, ''Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'' gereğince cezasının dörtte üçü olan 3 yıl 9 ayı cezaevinde geçirecek.

Ağar'dan Karara İlk Yorum

Bu kararın ardından Mehmet Ağar, tatilini geçirdiği Bodrum'dan İstanbul'a gitti. Ağar, Yargıtay'ın kararını, kendisine gelen bir mesajla öğrendiğini söyledi.

Sevenlerini mahcup edecek bir davranışı olmadığını savunan Ağar,"Hizmet kusuru atfedilebilir, ama suç atfedilemez. Karara karşı her vatandaşın ne yapması icap ediyorsa biz de onu yapacağız" dedi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim