1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Mehdi Cuma Kabine Listesini Sundu
Mehdi Cuma Kabine Listesini Sundu

Mehdi Cuma Kabine Listesini Sundu

Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mehdi Cuma'nın, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Muhammed el-Munsif el-Merzuki'ye sunduğu bildirildi.

A+A-

Akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Cuma, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanına takdim ettiğini belirterek, yeni kabineyi yeterlilik, bağımsızlık ve şeffaflık ilkelerine göre belirlediğini kaydetti.

Yeni kabinede sadece eski İçişleri Bakanının değişmediğini ifade eden Cuma, "Tunus'ta güvenlik konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı için İçişleri Bakanı görevine devam edecek" dedi.

Ayrıca Cuma, hükümetin öncelikli hedefinin ülkeyi seçime götürmek olacağını ifade etti. 

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan "4'lü grup", Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Krize çözüm bulunması için yeni bir hükümetin kurulması ve Başbakan Ali el-Urayyid hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev yapan Mehdi Cuma'nın yeni kurulacak kabinenin başına getirilmesi konusunda uzlaşılmıştı.

Yeni anayasa taslağı kabul edildi

Öte yandan, Tunus'ta Ulusal Kurucu Meclisi, 149 maddelik yeni anayasa taslağını 3'te 2 çoğunlukla kabul etti.

Oylama işleminin ardından açıklama yapan Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, "Yeni anayasa, Tunus'ta devrimin başarısını gösteren önemli bir kanıt olacaktır. Toplumdaki farklılıklara rağmen beraber yaşayabilmemiz için bu anayasa önemlidir" dedi.

HABERE YORUM KAT