1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Medyanın Faiz Lobisi Manşetleri
Medyanın Faiz Lobisi Manşetleri

Medyanın Faiz Lobisi Manşetleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın günlerdir süren ‘Gezi Protestoları’ ile ilgili ‘Arkasında faiz lobileri” var açıklaması gazete manşetlerinde karşılığını buldu.

A+A-

Afrika’daki çalışma ziyareti sonrası Atatürk Havalimanı’nda onbinlerce kişinin karşıladığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın günlerdir süren ‘Gezi Protestoları’ ile ilgili ‘Arkasında faiz lobileri” var açıklaması gazete manşetlerinde karşılığını buldu.

Atılan manşetler haksız kazanç peşinde olan servet avcısı faiz lobisinin barışçıl protestocuların arasına karışarak ‘Ağaç eylemlerini’ farklı bir boyuta taşımak isteme amacını ortaya koydu.

Faiz lobisine destek gibi

 Erdoğan’ın “Şunu da söylüyorum bu mücadelenin karşısında iyi bilin ki faiz lobisi vardır. Şunu iyi bilmenizi istiyorum ki eğer bugün Amerika’daki gazetelere ilan vermek gayreti içerisine girenler bu lobinin ta kendileridir” sözlerini pekiştiren faiz lobisinin etkisindeki gazetelerin manşetleri şöyle;

KIŞKIRTAN MANŞET

Başbakan Erdoğan’ın işaret ettiği faiz lobisine dair en tipik örnek Taraf Gazetesi’nin dünkü sürmanşetinde yer aldı. “Erdoğan Türkiye’yi yakıyor” sürmanşetinin altında “Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye dönüşünde ortamı yatıştırması beklenirken, gezesinin son gününde tam tersi bir açıklama yapıt. Tunus’ta düzenlediği basın toplantısında giderken söylediklerini tekrarladı. Kışla yapılacak, AKM Yıkılacak.”

ERDOĞAN SUÇLAMIŞ

Cumhuriyet gazetesi “Halkın demokrasi taleplerini göz ardı eden Erdoğan yine eylemcileri suçladı” üst başlığını kullandığı manşetten verdiği haberde “Öfkesiyle döndü” ifadesini başlığa çıkarttı. Haberin spotunda: “Başbakan, Taksim planlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Her kesimin desteklediği eylemlerin ‘dışarıdan manüpüle edildiğini’ savunan Erdoğan’ın açıklamaları piyasaları gerdi, borsada sert iniş yaşandı, faiz 6.94’e fırladı.”

DİRENEN ERDOĞAN

Milliyet gazetesi de “Erdoğan direnişi” manşetini kullandı. Başbakan Erdoğan’ın geri adım atmadığını vurgulayan Milliyet, “Başbakan Tunus’ta da geri adım atmadı. Eylemlerin asıl amacının kendisini yıpratmak olduğunu savunup, ‘Gezi Parkı bahane’ dedi” ifadelerini kullandı. Gazetenin ilk sayfasında “Piyasalardan sert tepki” başlığıyla verilen haberde de “Erdoğan’ın Topçu Kışlası’nı yapacaklarını ve AKM’yi yıkacaklarını söylemesinin ardından Borsa yüzde 8 düştü, dolar 1.90 TL’yi gördü” ifadelerine yer verildi.

RETLERİ SIRALADI

Posta gazetesi “6 talep 6 ret” manşetiyle verdiği haberde “Başbakan Erdoğan ‘Taksim Dayanışması’ grubunun taleplerine resmi ziyaret için bulunduğu Tunus’tan dün cevap verdi” dedi. Gazete, Başbakan Erdoğan’ın 6 talebe verdiği 6 ret yanıtını ön sayfasına taşıdı.

GERİ ADIM ATMADI

Vatan gazetesi ise, “Vazgeçmiyor” manşetiyle Gezi Parkı eylemine yönelik Başbakan Erdoğan’ı hedef tahtasına oturttu. Haberin spotunda, “Erdoğan ‘Bildiğin yoldan dosdoğru gideceksin’ dedi, geri adım atmadı: Pazarlık mantığıyla devlet yönetilmez... Topçu Kışlası’nı yapacağız” dedi.

 

HABERE YORUM KAT