Medya Manipülasyonuna Bir Örnek Daha!

17.12.2015 14:03
Medya Manipülasyonuna Bir Örnek Daha!
Silopi’de 11 yaşındaki Salih Edim’in Özel Harekât kurşunuyla öldürüldüğü haberleri yalanlandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde sabaha karşı başlatılan operasyonda 11 yaşındaki Salih Edim isminde bir çocuğun öldürüldüğü haberinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Ailesi de söz konusu haberi yalanladı.

Bir Anda Yayıldı

Sabah saatlerinde sosyal medyaya yayılan bir fotoğrafta nerede olduğu belli olmayan, üzerinde siyah mont bulunan bir kişinin yerde yattığı görülüyordu. Fotoğraf birçok hesaptan, “11 yaşındaki Salim Edim özel harekâtlar tarafından vurularak öldürüldü.” yorumuyla dolaşıma sokuldu.

Bunun üzerine birçok medya kuruluşu, Edim’in öldürüldüğü haberini geçmeye başladı. Haberlerde çocuğun Kerem Otel’in yakınında başından vurulduğu yazılıyordu.

Fotoğraf Kurmaca Olabilir

“Sokağa çıkma yasağı” ve top ateşleriyle başlatılan yoğun operasyondan sağlıklı bilgilerin gelmediği Cizre’den bir yerel gazeteci Diken’e fotoğrafla birlikte paylaşılan haberlerin doğru olmadığını söyledi. Fotoğrafın yayılmaya başlamasıyla ilçede Edim’in ölümüne dair bilginin peşinde koştuğunu kaydeden gazeteci bir sonuca ulaşamadığını belirtti.

Fotoğrafta gözüken sokağın bahsi geçen yere benzemediğini söyleyen yerel gazeteci, iki olasılığın olabileceğini belirterek ya eski bir fotoğrafın paylaşıma sokulduğunu, ya da fotoğrafın bir mizansen olduğunu vurguladı. Aynı gazeteci, fotoğrafın sağ üst köşesindeki görüntünün bir evin avlusunda çekilmiş izlenimi verdiğini, ayrıca fotoğrafta bir kan izinin olmamasının da şüpheli olduğunu kaydetti.

Diken’e konuşan Cizre Halk Meclisi’nden bir başka kaynak da 11 yaşında bir çocuğun ölümüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti.

Ailesi de Yalanladı

DİHA’ya konuşan Edim ailesi de haberi yalanladı. Edim’in yakını Mehmet Edim, ailelerinde iki kişinin Salih Edim ismini taşıdığını ve her ikisinin de hayatta olduğunu ifade etti. Olayın duyulması üzerine çok sayıda telefon aldıklarını belirten Edim, kuzenleriyle kendisinin görüştüğünü ve her ikisinin de durumlarının iyi olduğunu dile getirdi.

Encü’den Açıklama

Faruk Encü de, Twitter’da yaptığı açıklamada, Edim’in öldüğü haberinin doğru olmadığını, ailesinin Edim’in yaşadığını söylediğini yazdı.

Star

Etiketler:
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim