1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Medya, Kozluca'daki Saldırıyı Çarpıtıyor
Medya, Kozluca'daki Saldırıyı Çarpıtıyor

Medya, Kozluca'daki Saldırıyı Çarpıtıyor

HDP'nin eli silahlı militanlarının seçim çalışması bahanesiyle gittiği Şırnak İdil'e bağlı Kozluca köyünde HÜDA PAR'a yönelik saldırısını Birgün Gazetesi tam tersi yönde çarpıttı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Medya, yaşanan olayı “taraflar arası kavga”, “silahlı çatışma” şeklinde vererek çarptırırken sol ve Kürtçü medya ve ajanslar ise daha da ileri giderek saldıran grubun HÜDA PAR olduğunu duyurdular. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı (DİHA) olayı HDP’lilere saldırı şeklinde verirken sol görüşlü gazete Birgün ve diğer birçok sol yayın da bu kaynağı esas alarak HDP’lilerin saldırıya uğradığını yazarak olayı çarpıttılar.

Birgün gazetesinde çıkan haber Doğruhaber gazetesinde böyle eleştirildi:

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde dün, HDP'li çetelerce yapılan silahlı saldırının HÜDA PAR'lılar tarafından yapıldığı şeklinde bir çarpıtma habere imza atan Birgün gazetesi, katledilen ve yaralananların HÜDA PAR'lı olmasına rağmen ‘HÜDA PAR'dan HDP'ye saldırı' başlığıyla yalan beyanda bulundu.

Haberin içeriğinde ise iki kişinin hayatını kaybettiği saldırının HÜDA PAR mensuplarınca yapıldığı belirtilerek kamuoyu yanıltılıyor. Ancak Birgün gazetesinin yalan haberinin aksine ölenler HÜDA PAR üyesi ve saldırıp da katledenler ise HDP'liler.

Birgün gazetesinin böylesi gerçeği çarpıtan yalan haberle yaklaşan 7 Haziran seçimlerinde parlatılarak seçim barajı atlatılmak istenen HDP'nin olumsuz etkilenmemesi amaçlanıyor.

Peki olay nasıl meydana geldi?
Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca (Xanıké) köyünde HDP'lilerin ağır silahlarla HÜDA PAR üyelerine düzenlediği saldırıda 2 kişi şehit oldu.

Edinilen bilgiye göre, HDP'liler seçim propagandası için Kozluca köyüne girmek istedi. Köyün girişinde köy halkı, HDP'lilerin köye girmemelerini istedi. HDP'liler köylüler arasında konuşmalar devam ederken S.T adlı HDP/KCK'li kaleşnikofla köylüleri taradı. Saldırganın HDP/KCK yöneticisi olduğu ve KCK'den bire süre cezaevinde yattıktan sonra tahliye edildiği öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT