1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis’te OYAK Lobisi
Meclis’te OYAK Lobisi

Meclis’te OYAK Lobisi

Kamu İhale Kanunu'nun değişmesiyle birlikte diğer şirketlerle eşit kurallara tabi olan OYAK’ın yöneticilerinin torba yasaya "OYAK, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı değildir" şeklinde bir hüküm konulması için lobi yaptıkları iddia ediliyor.

13 Ocak 2011 Perşembe 15:13A+A-

OYAK İMTİYAZLARINI KAYBETMEK İSTEMİYOR

Lobi çalışmalarını Milli Savunma Bakanlığı üzerinden yürüten OYAK'ın bu yöntemle hem mevzuatın dışına çıkmaya hem de vergi muafiyetini elinde tutmaya çalıştığı belirtiliyor. Ancak Devlet İhale Kanunu'nun yerine 1 Ocak 2003'te yürürlüğe giren Kamu İhale Kanunu'na göre bütün kuruluşlar kanunu uygulamak zorunda. Yani her türlü mal ve hizmet alımları ile yapım işleri için mevzuata uygun ihale açılması gerekiyor. Kamu İhale Kurumu da bu kanunlara uymak zorunda…

OYAK'IN AMACINI DEŞİFRE EDEN AÇIKLAMALAR

İmtiyazlarını kaybetmemek için gözünü torba yasaya diken OYAK'ın bu girişiminden sonuç alıp alamayacağı merak konusu iken, "OYAK Garnitürler  ve Organize İşler" kitabının yazarı emekli Albay Durmuş Türemen, önemli açıklamalarda bulundu. OYAK'ın kazançta özel sektör gibi, vergide ise devlet statüsünde yer almak istediği deşifre oldu.

BİR ÖYLE BİR BÖYLE

Hukukçu emekli albay Türemen,  bazı askerlerin OYAK'a karşı açtıkları davalarda OYAK'ın "MSB'ye bağlı bir tüzel kuruluş" olduğunu öne sürerek davaların Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde görülmesini  istediklerini söyledi.  Ancak OYAK'ın imtiyazları ve devlet denetiminden kurtulması söz konusu olduğunda "OYAK, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı değildir" dediklerini hatırlatan Türemen, "OYAK her davada ya da olayda değişik pozisyon alan bir kuruluştur. Çıkarları doğrultusunda hareket ederler.  Bugün imtiyazlarını kaybetmemek için 'OYAK, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı değildir' şeklinde bir hüküm konulması için lobi yapsalar da OYAK'ın kanuna göre MSB'ye bağlı olduğu kesindir" dedi.

OYAK KAMU DENETİMİNDEN KAÇMAK İSTİYOR

Torba yasa için OYAK yöneticilerinin lobi amacını da Akit'e anlatan Türemen, "Erdemir ihalesi söz konusu olduğunda OYAK karşımıza milli bir kuruluş olarak çıkarken, kendisi ihale yapacağı zaman veya ihaleye katılacağı an özel bir kuruluş olduğunu öne sürmektedir. Bugün torba yasaya sokmak istedikleri hüküm de budur.  OYAK kamu denetiminden kaçmak istiyor" diye konuştu.

OYAK DENETLENİRSE AMAÇLARI ANLAŞILIR

OYAK'ın bugüne kadar tam anlamıyla denetlenmediğine de dikkat çeken Türemen, "Bırakın torba yasa ile OYAK'a yeni imtiyazlar verilmesi derhal geniş kapsamlı bir denetleme süreci başlatılmalıdır. Devlet Denetleme Kurulu ya da Başbakanlık tarafından OYAK denetime tabi tutulmalıdır. Bu denetimler yapılırsa OYAK'ın neden denetimden kaçtığı ortaya çıkacaktır. Çünkü ortaya çok sayıda usulsüzlük çıkacaktır. Sadece alınan binalar hakkında bir inceleme yapılsa şok ayrıntılara ulaşılır. Denetimden kaçmak isteyen OYAK, TCK'nın hükümlerine tabi tutulmak istenmiyorsa boşuna değildir" dedi.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT