1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis'te Çekilme Gerginliği
Mecliste Çekilme Gerginliği

Meclis'te Çekilme Gerginliği

Çözüm süreci partilerin grup başkanvekillerinin tartışmasının ana gündemiydi.

A+A-

Genel Kurul, yasal mevzuattaki engelli bireylere yönelik ibarelerin kaldırılmasına ilişkin tasarıyı görüşmek için toplandı.

Ancak çözüm süreci ve PKK örgütü mensuplarının Türkiye dışına gitmesine ilişkin karar Genel Kurul gündeminin önüne geçti.

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan;

 "İnsan öldürenlerin ölüm emri verenlerin elin kolunu sallaya sallaya gitmesine göz yumsa da bunu yapsa da belleklerimizi silemezler ya. Biz kediye kedi deriz biz bizim için terörist her zaman teröristtir."

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ın bu sözlerine BDP'den cevap geldi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan;

"Bu coğrafya'da ne kadar çok çocuğun yetim kaldığını acaba bilmez mi Sayın Tarhan? Böylesi bir atmosferde barışa karşı olmak ne kadar acıdır Sayın Tarhan. Benim kızım doğduğu gün babası öldürüldü bunu bilir misiniz acaba? Akan kardeş kanının durması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor ben bunu anlamakta zorlanıyor."

CHP ve BDP grubu arasındaki tartışmaya MHP ve AK Parti grupları da katıldı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural;

" Bu ülkede PKK bir terör örgütüdür, kan döken de PKK terör örgütüdür. Kandan medet umanlar kanla işbirliği yapanlardır, kan üzerinden siyaset yapanlardır. Kan üzerinden açılım yapanlardır.''

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı;

"Biz bayramlaşmak, helalleşmek istiyoruz. Silahlar sustu bu ülkede. Bunun ötesi yok. Bizi artık huzur, güven bekliyor, kardeşlik, ortak bir hayat bekliyor. Bu sürece kan dökmeyin, şiddete bulaştırmayın, bizi ağlatmayın, kimseyi ağlatmayın lütfen. Kan üzerinden siyaset yapmayı bir kenara bırakın. Bu ülkede hepimiz kardeşçe yaşamın özlemi içindeyiz. Ne istiyorsunuz kurban olayım; tekrar silahların patlamasını, gözlerin yaşarmasını mı istiyorsunuz, yetmedi mi akan kan, terör, gözyaşı. Kendinizi düzeltin. Bu ülkede size artık yok, kandan siyaset yapanlara yer yok. Bu ülkede artık bayram var bayram."

TRT Haber

HABERE YORUM KAT