1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis’te 17-25 Aralık Protesto Gerilimi
Meclis’te 17-25 Aralık Protesto Gerilimi

Meclis’te 17-25 Aralık Protesto Gerilimi

CHP'li Milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda bir araya gelerek pankartlı "17-25 Aralık" protesto gösterisi düzenledi

17 Aralık 2014 Çarşamba 19:34A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda 7'nci tur bütçe görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, YÖK, ÖSYM ve üniversite bütçeleri görüşmeleri sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, kürsüye '17-25 Aralık Haftası Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası olsun' yazan döviz asmak istedi.

Bunu gören AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, dövizin asılmamasını istedi ve müdahale etti. Bunun üzerine kürsüye çok sayıda CHP'li ve AK Partili Milletvekilleri geldi ve iki parti milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

chp-meclis-genel-kurulu-17-25-aralik-haftasi.png

Bu sırada, Ak Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, MHP'nin kürsüye astığı 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası, Yolsuzluk ve Rüşvete Hayır' yazan etiket çekerek koparttı ve masasına koydu. Yaşanan tartışmanın ardından Erdinç, muhalefet sıralarına yürüdü, Erdinç'i AK Partili milletvekilleri tuttu. Yaşanan gerginlik nedeniyle TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime 10 dakika ara verdi.

KADIN VEKİL KÜRSÜYE YÜRÜDÜ

Birleşimin tekrar açılmasının ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz tekrar davet edildi. Özgündüz, Öz'e tepki göstererek, "Kürsüye yaklaşılmayacağını bilmeyen ve idare amiri olan arkadaşın uyarılması lazım" dedi ve ardından Özgündüz, aynı dövizi tekrar kürsüye astı.

Bu sırada AK Parti grubunun ön sırasında oturan AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç, hızla kürsüye yürüdü ve bu dövizi kaldırmak istedi. Yaşanan sözlü tartışma, araya giren AK Parti ve CHP'li milletvekillerinin araya girmesiyle sona erdi. Özgündüz, dövizi kürsüye asarak konuşmasını sürdürdü.

CHP, KIZILAY'DA EYLEM YAPTI

17 Aralık Operasyonunun yıldönümünde CHP Gençlik Kolları, Ankara Kızılay Meydanı’nda eylem düzenledi. Yaklaşık 70 milletvekilinin katıldığı eylemde CHP’lilerin yanı sıra 300 kişilik bir grup yer aldı.

Eylem zaman zaman gergin anlara sahne oldu. Eyleme katılan gençler dört bakanın maskeli fotoğraflarını asmak istediği sırada polisler müdahale edince alanda gerginlik yaşandı.

Bazı eylemciler, Halk Bankası’nın önüne ayakkabı kutuları fırlatarak protestolara devam etti.

CHP heyeti adına parti Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in açıklamasının ardından bir süre daha sloganlar eşliğinde yürüyen grup daha sonra alandan ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum