1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclisin Yeni Başkanı İsmail Kahraman Oldu
Meclisin Yeni Başkanı İsmail Kahraman Oldu

Meclisin Yeni Başkanı İsmail Kahraman Oldu

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, Meclis Genel Kurulu'ndaki üçüncü tur oylamada 316 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

A+A-

TBMM Genel Kurulu’nda 3. turda 316 oy alarak meclisin yeni başkanı olan Kahraman, 1940 yılında Rize'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Karabük’te, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti’nde başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliği’nde (MTTB) Genel Başkanlık yaptı.

Kahraman, 28 Mayıs 1985’te kurulan Birlik Vakfı’nda Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Kahraman, Birlik Vakfı ile 21 Aralık 1994’de kurulan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) kurucu üyesi olup hâlen Kurucular Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor.

Kahraman'a, 2009 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın (TMKV) kırkıncı yılında “40 Vakıf İnsana Vefa” programı kapsamında “Vakıf İnsan Ödülü” ve Yalova Üniversitesi tarafından “Fahri Doktor” unvanı verildi.

Kahraman, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinde bulundu ve İlim Yayma Vakfı kurucularından olup Mütevelli Heyeti’nde yer aldı.

İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfı’nın Yüksek İstişare Kurulu üyesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı olan Kahraman, iş hayatında sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu başkanlıklarında bulundu, Çalışma Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

13 Yıl Aradan Sonra Meclise “Başkan” Olarak Döndü

Kahraman, 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20 ve 21. dönemlerde İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde grup başkanvekilliği yapan Kahraman, TBMM Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

1996-1997 yıllarında 54. “Refah-Yol Hükûmeti”nde Kültür Bakanı olan Kahraman, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı’nda bulundu.

Kahraman, 1 Kasım’da, AK Parti'de önceki yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aday gösterildiği İstanbul 1. bölge birinci sıradan milletvekili seçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rize'de kültür merkezine adı verilen Kahraman, 13 yıl aradan sonra parlamentoya döndü ama kendi ifadesiyle “aktif siyasetten hiç kopmadı.”. 75 yaşındaki Kahraman, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'dan sonra Meclis'in ikinci en yaşlı üyesi sıfatını taşıyor.

İngilizce bilen Kahraman, evli ve dört çocuk babası.

AA

HABERE YORUM KAT