1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis Boykotun Gölgesinde Yemin Edecek
Meclis Boykotun Gölgesinde Yemin Edecek

Meclis Boykotun Gölgesinde Yemin Edecek

Meclis, genel seçimlerin ardından bugün yemin edecek. Ancak, BDP töreni boykot ediyor. CHP ise son ana kadar pazarlıkları sürdürmek istiyor.

28 Haziran 2011 Salı 11:55A+A-

Meclis'te bugün yemin günü. AK Parti ve MHP milletvekilleri Genel Kurul'da, BDP’liler Diyarbakır’da olacak. Tavrı bugün netlik kazanacak olan CHP’de genel başkan Kılıçdaroğlu ile Başbakan Erdoğan'dan açıklamalar geldi.

Meclis’te, tutuklu vekiller krizinin gölgesinde bugün saat 15.00'te yemin töreni yapılacak. AK Parti ve MHP Meclis’te, töreni boykot eden BDP'liler Diyarbakır'da olacak. CHP ise Genel Kurul’a katılıp katılmama kararını bugün verecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dan ve Başbakan Erdoğan’dan yemine bir kala sıcak açıklamalar geldi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yeni milletvekilleriyle tanışma resepsiyonunda biraraya geldi.

Toplantıda öne çıkan konu yemin töreninde segilenecek tavır olurken, Kılıçdaroğlu konuyla ilgili, “Tavrımızı yarınki grup toplantısının ardından belirleyeceğiz” dedi; CHP’de grup toplantısı öncesi MYK da toplanacak.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce ‘salıya kadar iyi niyet’ dediği tutuklu vekillerin tahliyeleriyle ilgili olarak da, “Yargıdan tüm Türkiye’yi rahatlatacak bir karar bekliyoruz” dedi.

NELER OLACAK?

Yemin töreninin ardından verilecek 5 günlük arada, Meclis Başkanlığı için adaylık başvuruları yapılacak ve 4 Temmuz’da Meclis Başkanlığı seçimi olacak. AK Parti'nin adayını Perşembe günü netleştirmesi bekleniyor.

Gizli yapılacak oylamaların ilk iki turunda üçte iki çogunluk aranacak, bu çoğunluk sağnalanamazsa üçüncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğu gerekecek. Bu turdan da bir sonuç çıkmazsa dördüncü ve son turda en çok oyu alan başkanlık koltuğuna oturacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan Erdoğan'ı 29 Haziran Çarşamba günü hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor.

Başkent kulislerinde yeni bakanlar kurulu listesinin 1 Temmuz Cuma günü köşk'e sunulacağı konuşuluyor.

5 Temmuz'da Meclis'te okunacak hükümet programının görüşmelerinin 8 Temmuz'da Genel Kurul'da yapılması, güven oylamasının da 10 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Taslak programda, ihtisas ve uluslararası komisyonlarda başkanlık ve üye seçimleri, RTÜK üyelerinin seçimi ile devam edecek olan Meclis çalışmalarının, 14 Temmuz’da sona ermesi ve tatile girilmesi öngörülüyor.


 

HABERE YORUM KAT