1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEB Okullarda Verilecek Dersleri Belirledi
MEB Okullarda Verilecek Dersleri Belirledi

MEB Okullarda Verilecek Dersleri Belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesiyle ilgili çalışmaları tamamlayarak, karara bağladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesiyle ilgili çalışmaları tamamlayarak, karara bağladı. Buna göre, tüm sınıflarda matematik, 1’er saat artırılarak 5’er saat verilecek; yabancı dil öğretimine ise ilkokul 2. sınıftan başlanacak; gelecek yıl ilkokul 3. sınıf olacak öğrenciler de fen bilimleri dersi okuyacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, “İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi”ni belirledi. Dersler gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak. Buna göre, zorunlu ders saatleri ilkokul 1. sınıfta 26, ilkokul 2. ve 3. sınıflarda 28’er, ilkokul 4. sınıfta ise 30 saat olacak. Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda 28 saat olacak zorunlu dersler, ortaokul 7. ve 8.sınıflarda 29 saat verilecek.

Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi, haftada 2 saat seçilebilecek. Yeterli öğrencinin seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders okutulabilecek. Öğrenciler, “Temel Dini Bilgiler” dersini alarak isteğe bağlı İslam Dini, Hristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgileri öğrenebilecek.

Ortaokulda “Kur’an-ı Kerim” ile “Hz. Muhammed’in Hayatı” dersleri hafta 2’şer saat seçilebilecek. Farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulacak.

Seçmeli derslerin dışında ilkokulda serbest etkinlik zamanları düzenlenecek. Serbest etkinlikler ilkokul 1. sınıfta 4, 2. ve 3. sınıfta 2’şer saat olacak. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT