1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mazlumder, Mavi Marmara Baskınını Kınadı
Mazlumder, Mavi Marmara Baskınını Kınadı

Mazlumder, Mavi Marmara Baskınını Kınadı

İsrail''in Mavi Marmara yardım gemisine düzenlediği operasyonun yıldönümünde İsrail Konutu önünde basın açıklaması yapılarak olay protesto edildi.

31 Mayıs 2011 Salı 13:21A+A-

Basın Açıklamasının Tam metni:

Kanlı Mavi Marmara Baskını Sorumlularının Ulusal ve Uluslararası Hukuka Getirilmemiş Olması Baskının Kendisi Kadar Vahimdir!

Bundan bir yıl önce uluslararası yardım örgütlerinin deniz yoluyla Gazze'ye insani yardım götürmek amacıyla oluşturduğu yardım filosu uluslararası sularda korsan İsrail güçlerinin saldırısına uğramış ve bu saldırıda Mavi Marmara gemisinde bulunan 9 yardım gönüllüsü hayatını kaybetmişti.

İsrail'in uluslararası sularda gerçekleştirdiği bu korsan saldırının sorumluluğu aynı zamanda uluslararası sisteme aittir. Uluslararası sistem onlarca yıldır günah çıkartmak için beslediği, büyüttüğü ve şımarttığı İsrail çetesinin utancını alnından silemeyecektir.

Bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşen saldırı sonrasında gerek uluslararası mahkemelerin, gerekse Türkiye mahkemelerinin İsrail'e karşı dava açılması hususunda işi ağırdan alması devletlerarası siyasetin hukukun üstünlüğünün önüne geçtiğini göstermektedir.

Mavi Marmara saldırısını İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi ve tazminat ödemesine indirgeyenler Mavi Marmara gemisinin yola çıkış nedenini ve gemide hayatlarını kaybedenlerin amaçlarını anlamamışlardır.

Siyasi iradeye düşen görev devletlerin onuru gibi tarifi belirsiz kaygıların peşine düşmek yerine hayatlarını kaybeden insanların hukukunu gözetmek ve onların meşru amaçlarına uygun adımlar atmaktır. Hayatını kaybedenlerin hukukunu korumanın en önemli adımı ise İsrail'e karşı ulusal yargı makamlarının dava açması ile ilgili prosedürün tamamlanması ve İsrail'in yargılanmasının sağlanmasıdır.

Buradan siyaset mekanizmasına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: İsrail'in Akdeniz'in uluslararası sularında gerçekleştirdiği korsan saldırısına karşı bütün hukuki yolları açın. İsrail'in işlediği cinayetler nedeniyle yargılanmasını temin edin.

Milyonlarca Filistinli mültecinin geri dönüş hakkını tanınmayıp yasadışı işgalci konumundaki Yahudi yerleşimine devam edildikçe, binlerce Filistinli tutsak serbest bırakılmadıkça, Filistin vatanını ikiye bölen tecrit duvarı durdukça, kadın, çocuk ve sivil binlerce insanın katili olan İsrail yöneticileri yargı önüne çıkarılmadıkça ve Gazze'ye yönelik ambargo tam anlamıyla kaldırılmadıkça Ortadoğu'da İsrail sorunu çözülemeyecektir.

Türkiye yetkililerini ve uluslar arası camiayı İsrail'in eli kanlı yöneticilerini bir an önce mahkeme önüne çıkarmaya davet ediyoruz.

Ahmet Faruk ÜNSAL
MAZLUMDER Genel Başkan

HABERE YORUM KAT