1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mayıs Soruşturmasını Savcılık Engellemiş!
Mayıs Soruşturmasını Savcılık Engellemiş!

Mayıs Soruşturmasını Savcılık Engellemiş!

12 Eylül 1980 darbesine ilişkin iddianamede, 1 Mayıs 1977 tarihinde Taksim’de meydana gelen olayların da darbeye zemin hazırladığı ifade ediliyor.

12 Ocak 2012 Perşembe 00:30A+A-

İddianamede dönemin şahitlerinin dikkat çekici açıklamaları bulunuyor. Cumhuriyet Savcısı Çetin Yetkin, 1 Mayıs 1977 olayında kendisinin duruşmada savcı olduğunu söylüyor. İlk duruşmada soruşturmanın genişletilmesi ve esas faillerin bulunmasını istediğini dile getiren Yetkin, “Bazı kamu görevlilerinin de açıkça suçlu oldukları dosyadan anlaşıldığı gibi, haklarında dava açılmasını ister istemez hemen bu görevden alındım. Yani bu davanın o şekilde yürütülmesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı istemedi ve beni görevden aldı” diyor.
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin ise olayı şöyle değerlendiriyor: “1 Mayıs 1977 tarihinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümü ile birçok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların oluş şekli, görgü tanıklarının anlatımları, olayda gerek İntercontinental Oteli’nden gerekse Sular İdaresi binasının üstünden ateş edenlerin birçok kişi tarafından görülmüş olmasına rağmen güvenlik güçlerinin gerçek suçluların hiçbirisini yakalayamamış olması hususları gözetildiğinde, olayın toplumu kaosa ve iç çatışmaya sürüklemek, nihai hedef olarak ise askeri darbeye zemin hazırlamak amacıyla devlet içinde yönetimi ele geçirmek isteyenlerin yönlendirmesi ve kurgulamasıyla çıkarılmış bir provokasyon olduğu ve etkili güçlerin polisin de görev yapmasını engellediği kanaatine varılmaktadır.”

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT