1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mayınların Krokisi Kayıp
Mayınların Krokisi Kayıp

Mayınların Krokisi Kayıp

Çukurca’da altı askerin ölümüne neden olan mayınları gösteren kroki ile PKK’lılara ait telsiz konuşmalarının kayıp olduğu ortaya çıktı. Savcı, “Bu belgeler nerede” diye sordu.

A+A-

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 27 Mayıs 2009'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin döşediği mayına basarak hayatını kaybeden altı askerin ölümüyle ilgili davaya Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Davaya sanıklar Tuğgeneral Zeki Es, Kurmay Albay Atilla Erdoğan, Piyade Yüzbaşı Nurettin Altay ve avukatları, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ile avukatları İsmail Kılıç ve Hayrettin Açıkgöz katıldı. Davada, Tuğgeneral Zeki Es'in talimatıyla bölgeye tuzaklama için döşendiği iddia edilen mayınların yerlerini gösteren kroki ile olay sonrası GES Komutanlığı'na gönderilen telsiz kayıtlarının deşifrelerinin kaybolduğu ortaya çıktı.

Savcı: Krokiler nerede

Davanın dünkü duruşmasında tanık olarak dinlenen Piyade Üsteğmen Caner Aydın, olay günü intikale çıkan bölüklerin konuşlanacağı yerlerin etrafının güvenlik amacıyla mayınlandığını söyledi. Mayın tuzaklamalarının yerlerini gösteren krokinin de bölük komutanları tarafından muhafaza edildiğini söyledi.

Aydın'ın konuşmasının ardından söz alan askeri savcı, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, askeri mahkeme ve askeri savcının ulaşamadığı bu belge nerede? Siz bölük komutanlarına verildiğini söylüyorsunuz. Bizler neden tek bir nüshasını dahi bulamadık" diye sordu.

Savcının konuşmasının ardından söz alan patlamada hayatını kaybeden altı askerin intikal ettiği bölüğün komutanı Nurettin Altay ise "Eğer öyle bir kroki varsa bize niye verilmedi. Ben böyle bir kroki görmedim. Kimlere verdiniz" diye sordu. Aydın, sorular üzerine "Benim bildiğim kadarıyla bu kroki o dönemde komutanlara verildi. Bölük komutanları muhafaza ediyordu" sözlerini yineledi.

Telsiz konuşmaları imha edilmiş

Tuğgeneral Zeki Es, daha önceki savunmasında mayınların TSK'ya ait olmadığını ve PKK'ya ait olduğunu söylemiş, "Teröristlerin kendi aralarında yaptıkları telsiz konuşmasında bu itiraflar var" demişti. Duruşmada talimatla ifade Kurmay Binbaşı Binali Bozbaş ise Es'in savunmasını çürütecek bilgiler verdi. Bozbaş, şunları söyledi: "Patlamanın ardından GES Komutanlığına 'gizli, saklanacak evrak' ibareli bir belge geldi. Bu evrakın patlamanın ardından teröristler arasında geçen ve patlamayı kimin gerçekleştirdiğine dair bilgilerin yer aldığı öne sürülen görüşmelerin deşifresi olduğunu sanıyorum. Ancak daha sonra evrak talep edildiğinde imha edilecek belgelerin arasında karışıp yok edildiği bildirildi."

İnternette düşen kayıtlar arşivde yok

Öte yandan, patlamanın ardından Hakkâri Tugay Komutanı Tümgeneral Zeki Es ve Hakkâri Tümen Komutanı Gürbüz Kaya arasında geçen ve internete düşen ses kayıtlarının da kayıp olduğu bildirildi. Es ve Kaya, askeri mahkemede verdikleri ifadelerinde aralarında geçen konuşmanın internete yayımlanandan çok daha uzun olduğunu söylemişlerdi. Ancak, askeri mahkemenin talep ettiği konuşmanın deşifrelerinin de kayıp olduğu iddia edilerek, mahkemeye gönderilmediği öğrenildi.

Arzu YILDIZ / TARAF

HABERE YORUM KAT