1. YAZARLAR

  2. Ahmet Varol

  3. Mavi Marmara tarih yazıyor
Ahmet Varol

Ahmet Varol

Yazarın Tüm Yazıları >

Mavi Marmara tarih yazıyor

A+A-

Mavi Marmara zulme ve resmi teröre karşı mazlumlara el uzatmak için yelken açmış bir gemiydi.

 Her ne kadar yolculuğunda siyonist zulmü ve vahşeti karşısında bulduysa da yolundan dönmeyerek zulme başkaldırı ruhunu harekete geçirdi. Dolayısıyla bu geminin gerçekleştirdiği yolculuk insanlık tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Bu kutlu yolculukla bağlantılı olarak son dönemde gerçekleştirilen etkinliklerle değil Siyonist katillere göğüs gerdiği andan itibaren tarih yazmaya başlamıştır ve Allah’ın izniyle canlılığından, hareketliliğinden bir şey kaybetmeksizin tarih yazmaya devam ediyor. Etkinliklere iştiraklerimiz ve katkılarımız o yolculuğun başlattığı tarihteki konumumuzu ve yerimizi belirleyecektir.
Mavi Marmara adını kalıcı ve sembol haline getiren faaliyetlere her gün bir yenisi ekleniyor. Artık bütün bu faaliyetlerin bir adresinin olması ve o kutlu yolculuk vesilesiyle dost olanları, onlarla aynı duyguları, aynı duyarlılıkları paylaşanları bir araya getiren çatı olması için dernek kuruldu: Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği. Mavi Marmara yolculuğuna katılmış dostlarımızın bu dernekle mutlaka irtibata geçmelerini, üye olmalarını ve çalışmalarına da imkânları nispetinde destek olmalarını tavsiye ediyoruz. Dernek sadece söz konusu yolculuğa katılanlara mahsus değil. Aşağıda sözünü edeceğimiz faaliyetlerinden de anlaşılacağı üzere bir davanın lobisi niteliği taşıyor. Dolayısıyla çalışmalarına katkı, lobi faaliyetlerini daha güçlü ve etkin bir şekilde yürütmesine imkân sağlayacaktır.
Hem Hayat Damarları 2 kafilesinde hem de Özgürlük Filosu’nda yani Mavi Marmara’da birlikte olduğumuz değerli yol arkadaşımız İsmail Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı Mavi Marmara Derneği yelkenleri yeni açtı. Bununla birlikte hızla başlattığı çalışmalarla ismini duyurdu. Bir süre önce Sultanahmet Adliyesi önünde gerçekleştirdiği gösteriyle siyonist işgal devleti aleyhine, Mavi Marmara katliamından dolayı dava açılmasının geciktirilmesini protesto etti. Bu protesto, söz konusu davanın sürüncemeye bırakılmasından kamuoyunun haberdar olması açısından önemliydi.
8 Mayıs Pazar günü de siyonist katillerin BM himayesinde, İstanbul’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelmelerine tepki amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Siyonist katil, genelde tüm insanlığa, özelde İslâm âlemine karşı suçludur. Fakat Türkiye halkına karşı özel anlamda suçludur ve bu suçundan kaynaklanan sorumluluğunu kabul etmek zorundadır. Türkiye’nin de diplomatik anlamda onun bu sorumluluğunu gerekçe göstererek BM şemsiyesi altında dahi girmesine izin vermeme hakkı vardır. Fakat Türkiye ne yazık ki bu hakkını kullanmayarak katilleri temsil eden yetkililerin Türkiye’ye girmelerine izin verdi. Bu izin Mavi Marmara katliamı karşısındaki politikada da bir yumuşamaya işaret etmesi açısından sakıncalıdır. Mavi Marmara Derneği’nin basın açıklamasında da Özgürlük Filosu’na yönelik saldırıyı gerçekleştiren siyonist katillerin her ne şekilde olursa olsun Türkiye’ye girmelerine izin verilmemesi gerektiği hatırlatıldı.
Bütün bu etkinlikler Mavi Marmara Derneği’nin aynı zamanda bir lobi fonksiyonu üstlendiğini gösteriyor. Bu fonksiyon sadece Mavi Marmara yolculuğuna münhasır değildir. Filistin ve Kudüs davası içindir. Bu fonksiyonu etkin bir şekilde icra edebilmesi de kendisine verilecek desteğe bağlıdır.
İHH, siyonist katillerin saldırılarında şehit edilen dokuz insanımızın adının yaşatılması ve gelecek nesiller tarafından da anılması için her biri adına bir eser inşa etme projesi başlattı. Bu eserlerin inşası hayır sahiplerinin bağışlarıyla olacak. Eserler inşa edildikten sonra hem kutsal bir yolculukta şehit edilerek tarihe geçen insanlarımızın isimleri anılacak, hem de yine bir hayır hizmeti sunulacak. Dolayısıyla bu projelere katkı çifte ürün verecek. Küçük katkılarımızdan büyük eserler çıkabilir. Önemli olan güçleri ve imkânları birleştirerek büyük eserler çıkarma bilincini yaymak.
İHH, Mavi Marmara’yla ilgili bir de şiir, deneme ve resim yarışması düzenledi.
Mavi Marmara katliamının birinci yıl dönümüne tekabül eden 31 Mayıs tarihinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. İnşallah onlardan medya vasıtasıyla haberdar olursunuz.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT