Mavi Marmara Şehitlerini Anma Programları Başladı

31.05.2014 05:22
Mavi Marmara Şehitlerini Anma Programları Başladı
Siyonist İsrail`in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 4. yılı dolayısıyla Sarayburnu`nda anma etkinliği düzenlendi.

İHH tarafından Mavi Marmara gemisinin demirli bulunduğu Sarayburnu'nda düzenlenen etkinlik, Kur`an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İsrail`in Gazze`ye uyguladığı abluka ile Özgürlük Filosu`nu anlatan sinevizyon gösterisinin yer aldığı programa, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi katıldı.

Ziyarete açılan Mavi Marmara gemisine, saldırı sonucu şehit olan kaybeden 10 kişinin fotoğrafları ile "Özgür Gazze, özgür Filistin" ve "Filistin halkı yalnız değildir" yazılı pankartlar asıldı. 

Saldırıda şehit olan Furkan Doğan`ın babası Ahmet Doğan, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, şehitlere olan özlemin her geçen gün biraz daha arttığını ifade etti. 

Mavi Marmara`nın, Gazze`ye ulaşamasa da dünyanın her yerindeki mazlumların gönüllerine ulaştığını belirten Doğan, "Mavi Marmara, mazlumlara cesaret vermiştir" dedi. 

Açık bir hapishaneye çevrilen Gazze`nin her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Doğan, yeni özgürlük filolarının hazırlanması gerektiğini bildirdi. 

Şehitlerin mücadelelerinin sorumluluğuyla hareket ettiklerini kaydeden Doğan, "Mavi Marmara, İsrail ve siyonizm için sonun başlangıcı olacak" diye konuştu. 

Şehit İbrahim Bilgen`in oğlu İsmail Bilgen de 4 yıl önce şehit olan babasının yokluğunu her geçen gün daha fazla hissettiğini söyledi. 

Bilgen, en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda babasını kaybettiğini belirterek, bu yolda kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. 

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, aradan geçen 4 yılda bütün baskı ve tehditlere rağmen dik durduklarını, dayandıklarını, sabrettiklerini belirterek, kendilerine destek verenlere şükran borçlu olduklarını söyledi.

Cesaret, direniş ve sabırla özgürlüğe, zafere ulaşılabileceğini anlatan Yıldırım, son mahkeme kararına ilişkin de "Mavi Marmara, zafere giden yolda çok önemli bir aşamayı daha geçti. Şimdi biz çok mutluyuz, mutsuz olan İsrail" ifadesini kullandı. 

İsrail`in mahkemeyi "tiyatro" olarak nitelendirdiğini aktaran Yıldırım, "Mahkeme bir karar verdi. Bu karar, bu savaşı kazandığımızın adıdır" dedi. 

Yıldırım, İsrailli yetkililer hakkında yakalama, tutuklama ve kırmızı bülten çıkarma kararı verildiğini hatırlattı. 

İsrail`in bu kararı "yok" saymasını da değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti: 

"Siz istediğiniz kadar yok sayın. Biz adım adım gideceğiz. Sizin peşinizi bırakmayacağız. 31 Mayıs`ın hesabını sizden soracağız. Filistinli çocukların, kadınların hesabını soracağız, bütün Filistinlilerin de hesabını soracağız ve asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Şehit yakınlarına ve anma programına katılanlara seslenen Yıldırım, "Hiç tereddüt etmeyin, siyonizmin ortadan kalktığını hep birlikte göreceğiz ve özgürce bir gün Mescid-i Aksa`da namaz kılacağız" ifadesini kullandı. 

Özgürlük Filosu`nda her dinden temiz vicdanlı insanların yer aldığını belirten Yıldırım, filoyu "erdemliler ittifakı" olarak tanımladı. 

Yıldırım`ın konuşması, "Siyonist katiller hesap verecek" sloganıyla kesilirken, program boyunca sık sık tekbir getirildi. 

Bu arada, programda yer alan diğer etkinlikler yağmur nedeniyle yapılamadı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim