1. YAZARLAR

  2. Ahmet Varol

  3. Mavi Marmara Edebiyatı
Ahmet Varol

Ahmet Varol

Yazarın Tüm Yazıları >

Mavi Marmara Edebiyatı

A+A-

Tatil dönemi başlıyor. Tatil, âtıl kelimesiyle aynı kökten geldiği için çalışmaya ara verme, dinlenmeye çekilme anlamına gelir. Fakat Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de "Boş kaldığın zaman yeni bir meşguliyetle yorul ve sadece Rabbine yönel!" (İnşirah, 7-8) diye buyuruyor. Yani dinlenme aslında tamamen boş kalma, âtıl ve tümüyle verimsiz bir duruma geçme değil seni yoran bir meşguliyetten yeni bir meşguliyete geçmektir. Tatili de bu şekilde değerlendirmek gerekir.

Ben daha önce tatili değerlendirme hakkında yazılar yazmıştım. Bazılarını web sitemizde (www.vahdet.com.tr) bulabilirsiniz.

Tatili en iyi değerlendirmenin metotlarından biri ve belki başta geleni okumaktır. O yüzden tebdili mekânda ferahlık vardır diyerek, uzun süre bir yerde kalmaktan kaynaklanan sıkıntıyı üzerimizden atmak için gideceğimiz yere mutlaka okuyup istifade edeceğimiz kitapları da götürmeliyiz.

Mavi Marmara yolculuğu tarihe imza atan ve İslâm coğrafyasında yeni bir dönemin kapısını açan önemli bir yolculuk oldu. Dolayısıyla hakkında diziden kitaba, konferanstan panele pek çok kültürel ürün ve etkinlik kamuoyunun ilgisine sunuldu. Yazılan kitaplarla bir Mavi Marmara Edebiyatı ortaya çıktı. Ben de tatil için kitap arayanların ilgisini çekebileceği kanaatiyle, takdir ettiğim bazı kitaplardan özetle söz etmek istiyorum.

Birincisi İHH Kitap birimi öncülüğünde bir araştırma komitesi tarafından hazırlanan, çok sayıda fotoğraf, değerlendirme, anı, açıklama, bildiri ve doküman içeren kapsamlı bir kitap niteliğindeki "Mavi Marmara Gazze Özgürlük Filosu". Kuşe kâğıda basılmış ve çoğunlukla yolculuktan, kısmen de yolculukla ilgili etkinliklerden çekilmiş renkli ve kaliteli fotoğraflar içeren kitabı okuduğunuzda yolculuğun sıcaklığını duygu âleminizde yeniden yaşıyor, siyonist vahşetin gerçek kimliğinin gözünüzün önünde canlandığını hissediyorsunuz. "Huzur içinde geçirmem gereken tatilin tadını bu duygu ve düşüncelerle kaçırmam uygun olmaz" diye düşünmeyin. Hayat gerçeğinden tamamen kopmamak ve zevk dünyasında kaybolmamak için o gerçekleri okumanızda, çekildiğiniz bir köşede müşahede etmenizde fayda var.

İkincisi yine İHH Kitap birimi gözetiminde Zahide Tuba Kor tarafından hazırlanan "Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu" adlı kitap. Filoya katılan bazı önemli şahsiyetlerle yapılmış röportajları içeriyor. Farklı toplumların kanaat önderlerinden oluşan bu şahsiyetler şahit oldukları olayları, siyonizm gerçeğini ve gördükleri gerçeklerden çıkardıkları neticeleri okuyuculara sunuyorlar. Röportajların önemli ve okunmasının gerekli olduğunu düşündüğüm faydalı mesajlar içerdiğini söylemeliyim. Kitap kendileriyle röportaj yapılan şahısların, onların ve filoda bulunan daha başka yolcuların yolculuk esnasında yaşadığı manzaraların renkli fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş.

Her iki kitabı da İHH Kitap biriminden temin etmeniz mümkün.

Bir diğer kitap da Mavi Marmara'da Tvnet muhabiri olarak yer alan değerli kardeşimiz Sümeyye Ertekin'in kaleminden çıkan "Dökme Kurşundan Mavi Marmara'ya Gazze'ye Yolculuk". Sümeyye Ertekin, yolculuk esnasındaki gelişmelerin Türkiye kamuoyuna yansıtılmasında büyük çabalar sarf etti. Birçok canlı röportaj gerçekleştirerek duyarlılıkların sürekli canlı tutulması için uğraştı. Yolculukta şahit olduklarını akıcı bir üslûpla sayfalara dökmüş ve okumak isteyenlerin ilgisine sunmuş. Kitabı Pınar Yayınları neşretmiş.

En hareketli yol arkadaşlarımızdan Kahramanmaraşlı Nuri Yıldız da yolculuk anılarını "Mavi Marmara Seyir Defteri" adlı kitapla kalıcı hale getirmiş. Nuri Yıldız kitabında sadece kendi anılarını ve düşüncelerini aktarmakla kalmayıp muhtelif yol arkadaşlarının anılarına, düşüncelerine ve tespitlerine de yer vermiş. Yıldız kardeşimizin kitabını da Çıra Yayınları'ndan temin etmek mümkün.

Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan gayretli bir grup genç kızımız uzun süren çalışma sonucu "Kampüsten Dünyaya: Filistin" adıyla dönemlik dergi çıkardı. Zengin ve güzel bir içeriğe sahip, renkli fotoğraflarla zenginleştirilen dergide "O Gemide Biz de Vardık" başlığıyla Mavi Marmara yolculuğuna özel bir bölüm ayrılmış. Boğaziçili kızlarımız derginin satışından temin edilen tüm geliri de İHH vasıtasıyla Filistinli yetimlere bağışlayacaklar.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT