1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mavi Marmara Davası Yarın Başlıyor
Mavi Marmara Davası Yarın Başlıyor

Mavi Marmara Davası Yarın Başlıyor

Gazze Özgürlük Filosu ve Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı hakkındaki ceza davasının ilk duruşması yarın İstanbul’da yapılacak.

A+A-

Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisi için açılan tarihi dava yarın başlıyor. İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayacak Mavi Marmara davası için dünyanın dört bir yanından hukukçu, politikacı, gazeteci ve aktivist İstanbul’a gelecek. Alanda binlerce kişinin olması bekleniyor.

Gazze Özgürlük Filosu ve Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı hakkındaki ceza davasının ilk duruşması yarın İstanbul’da yapılacak. Gazze’ye Özgürlük Filosu ve Mavi Marmara organizatörü İHH - İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı dava için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce avukatın müdahil olarak katılacağı davaya pek çok ülkeden politikacı, gazeteci ve aktivist de gözlemci olarak katılacak.

Amerika’dan Güney Afrika’ya, Avrupa’nın pek çok ülkesinden Çin’e kadar pek çok ülkenin basın kuruluşları Mavi Marmara davasının ilk duruşmasını takip etmek için İHH’ya başvurdu.

Mavi Marmara Davası’nın ilk duruşması 6 Kasım 2012’de saat 09:30’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayacak ve aralıklı olarak 3 gün devam edecek. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelecek Filo yolcuları, şehit yakınları ve avukatları duruşmada hazır bulunacak. Duruşma; Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden insan hakları gözlemcileri, medya mensupları, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından takip edilecek.

Yarın Çağlayan adliyesinde başlayacak dava için adliye önünde büyük bir kalabalık toplanması bekleniyor. Alan içerisinde stantlar kurulacak, isteyenlerin duygularını dile dökebileceği serbest kürsü oluşturulacak.

6 – 7 ve 9 Kasım tarihlerinde görülecek Mavi Marmara davasında mahkeme heyeti 150 kadar müştekiyi ifade vermesi için mahkemeye çağırdı. Geri kalan 340 müşteki ise bulundukları illerde ifade verecekler. Davada ilk etapta yabancı aktivistlerin ifade verilmesi bekleniyor.

Davayı takip etmek için gelecek bazı isimler:

'Amerikan Donanması'na ait USS Liberty gemisi 1967 yılında Arap İsrail Savaşı’nı gözlemlemek üzere bölgeye gönderilmiş ancak uluslararası sularda İsrail tarafından deniz ve havadan saldırıya uğramıştı. Gemide Amerikan Deniz Kuvvetleri personeli olarak görev yapan Joe Meadors 34 ölüm ve 171 yaralı ile sonuçlanan saldırıdan sağ olarak kurtulanlardan biriydi. 2010 yılında Gazze’ye doğru yola çıkan Özgürlük Filosu’nda bulunan Sfedoni gemisinin yolcuları arasında yer alan Meadors benzer bir saldırıya ikinci kez şahit olmuştu.

2003 yılında Amerika’nın Irak’ı işgaline karşı çıkarak ordudaki görevinden istifa eden ve o tarihten itibaren savaş karşıtı ve insan hakları savunucusu olarak sembol bir isim haline gelen Ann Wright ise Özgürlük Filosu’nun gemilerinden biri olan Challenger 1’in yolcuları arasındaydı.

2009 yılından bu yana Balad partisi temsilcisi olarak İsrail Parlamentosu Knesset'de milletvekili olarak görev yapan Arap asıllı İsrail vatandaşı Hanin Zuabi de Mavi Marmara yolcuları arasındaydı. Zuabi filonun saldırıya uğramasından sonra parlamentoda İsrail'i kınadığı için aşırı sağcıların saldırısına uğramış, meclis tarafından dokunulmazlığı elinden alınmıştı.

HABERE YORUM KAT