1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mavi Marmara Davası Başlıyor
Mavi Marmara Davası Başlıyor

Mavi Marmara Davası Başlıyor

Mavi Marmara davasının duruşma tarihi belli oldu. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmanın 6 Kasım'da yapılacağını açıkladı.

A+A-

Gazze'ye gitmek üzere İstanbul'dan yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail'İn açık sularda saldırmasına ilişkin duruşma tarihi açıklandı.

 

Tebligatlar İsral'e gönderilecek

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan tutanakta, ilk duruşmanın 6 Kasım'da görüleceği ve müşteki sayısının çokluğu nedeniyle 7- 9 Kasım tarihlerinde de devam edeceği belirtildi. Mahkeme İsrailli 4 sanık için çıkarılan tebligatlar, iddianame ve diğer evrakların İngilizceye çevrilerek İsrail adli makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesine karar verdi.

Sanıklara barodan avukat talebi

Mahkeme sanıkların üzerine atılı kasten öldürme ve kasten öldürmeye azmettirme suçları için yasada öngörülen cezanın alt haddini gözönüne alarak sanıklara avukat atanması için İstanbul Barosu Başkanlığı'na yazı yazılmasına hükmetti.

İbranice tercüman

CNN'de yer alan habere göre mahkeme dava dosyasında 490 müştekinin yer alması nedeniyle müştekileri 3 gruba ayırdı ve her grubun farklı günlerde duruşmaya gelmesini karara bağladı. Ayrıca İbranice bilen bir tercüman bilirkişinin duruşma günü hazır edilmesine karar verildi.

9'ar kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor

İddianamede, olayın meydana geldiği 30 Mayıs 2010 tarihinde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashkenazi ile İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi ve İstihbarat Başkanı Amos Yadlin sanık olarak yer alıyor. Gemideki basın mensuplarının da aralarında bulunduğu 490 kişi ise mağdur ve müşteki olarak iddianamede yer alıyor. Sanıklar için 9'ar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 bin 32’şer yıla kadar hapis isteniyor.
 

HABERE YORUM KAT