1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Master Plan”da Birinci Adım Yarın Atılıyor
“Master Plan”da Birinci Adım Yarın Atılıyor

“Master Plan”da Birinci Adım Yarın Atılıyor

Bölgede yaşananlar ile birlikte normalleşme için kapsamlı bir mutfak çalışması yapıldı ve "Master Plan" hazırlandı. Yarın ilk adım atılıyor.

A+A-

"Master Plan" Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın Mardin'de bir dizi programla ziyaret gerçekleştirmesiyle ilk aşamasını başlatmış olacak.  Bir yanda PKK'ye karşı etkin bir mücadele verilmesi amaçlanırken, bununla örgütün “şehir savaşları” stratejisi başarısızlığa uğratılmaya ve kamu güvenliği sağlanmaya çalışıyor. Diğer yandan normalleşmeyi sağlayıp bölgeyi ayağa kaldıracak, bölge insanını rehabilite edecek, yaraları saracak bir planı devreye sokulmaya çalışıyor.

Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında Master Plan'ın 4 ana ayağı ile birlikte neler yapılacağını ve sanatçılardan sporculara kadar birçok kesimin bölgeye gideceğini yazmış. 

Selvi’nin yazısından söz konusu plan ve detayları:

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU YARIN MARDİN'DE, HER CUMA BAŞKA BİR İLDE

Başbakan Davutoğlu'nun Cuma günü Mardin ziyaretiyle birlikte yeni bir iklime geçilecek. Başbakan her Cuma namazını bölgede bir ilimizde kılacak.

Mardin'den sonra sırada Siirt, Hakkari ve Şırnak var. Yarından itibaren bir sistem dahilinde uygulamaya sokulacak olan Master Plan 4 ana ayaktan oluşuyor.

1-Kamu düzeninin sağlanması,

2-Kamu düzeninin yeniden bozulmasının kalıcı olarak önlenmesi için idari önlemlerin alınması,

3-Rehabilitasyon süreci,

4-Çözüm ruhunun yeniden canlandırılması.

BAKANLIKLARIN ÜSTLENDİĞİ SORUMLULUKLAR

Master Plan, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan'ın başkanlığında Sağlık, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Aile Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Kalkınma ve Maliye Bakanlıkları ile hazırlanmıştı. Bu Master Planın uygulamasından sadece bu bakanlıklar sorumlu anlamına gelmiyor. Diğer bakanlıkların da üstlendiği sorumluluklar var.

KARDEŞ ŞEHİR PROJESİ

Şehirlerin yaralarını sarmak ve kardeşlik ruhunu tahkim etmek için, “kardeş şehir” projesi geliyor. Örneğin Diyarbakır Konya ile Batman Gaziantep ile kardeş şehir olacak. Van depreminden sonra bölgeye gitmiştim. Erciş'te yıkıntıların başında konuştuğum bir vatandaşımız, “Başımıza gelen felaket sırasında Türkiye yardımımıza koştu. Kardeşlik ruhunu hissettim” demişti.

KARDEŞ OKUL PROJESİ

Sırada “kardeş okul” projesi var. Okulların fiziki yapılarının tamiri gerekiyor. Ama ondan önce öğretmen ve öğrencilerin ruhlarında açılan yaraların tedavi edilmeli. Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar yüzünden bölge bir süredir çok ağır bir travma yaşıyor. Şırnak'ta, Cizre'de, Silopi'de Sur'daki çocuklar batıda bir okulla kardeş olacaklar.

KÜRT KADINLAR İÇİN PROJELER

Evlerini terk etmek zorunda kalan Kürt kadınlar. İki yüz bin kişi kendi doğduğu topraklarda mülteci durumuna düştü. Burada en büyük bedeli kadınlar ödedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birkaç aşamalı bir plan üzerinde çalışıyor. Bu çalışmanın kadınlara psikolojik destek verilmesi, kadının ekonomiye katkısı ve kadınlar için STK'ların oluşturulması gibi ayakları olacak.

ZARAR EDEN ESNAFIN ELİNDEN TUTULUYOR

Esnafın banka borçları ile Bağkur prim borçlarının 1 yıl ertelenmesi gündemde. Ayrıca Halk Bankası bölge halkına düşük faizli ve uzun vadeli kredi açacak. Bölgenin ekonomik kalkınması önemli bir yer tutuyor. Bölgeye 7 sanayi sitesi, bir serbest bölgenin kurulması gündemde.

DİYANET'E ÖNEMLİ ROL

Diyanet İşleri Başkanlığı da önemli bir rol üstlenecek. Bölgedeki din adamlarının aktif hale getirilmesi, Kürtçe bilen din görevlilerinin seferber edilmesinin üzerinde çalışıyor. Ama asıl yük Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in omuzlarının üzerinde olacak.

SANATÇILAR, SPORCULAR BÖLGEDE

Bölge insanına moral olması açısından planlanan etkinlikler de olacak. Ünlü sanatçı ve sporcuların bölgeye gitmesi gibi. Bölge halkı TV dizilerinden ya da yeşil sahalardan tanıyıp sevdiği ünlülerle bir araya gelecek. Milli Takım'ın hocası Fatih Terim'in halkımızla kucaklaşması ne kadar güzel olur. Yaklaşık 6 aydır çatışmalarla, sokağa çıkma yasağıyla boğuşan bölge halkının bu tür jestlere ihtiyacı var. Bunlar hayatın normalleşmesi açısından uygulamaya konulacak hususlar olacak.

EN ÖNEMLİ KONU GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI

Ama asıl sorun bölgede kalıcı olarak güvenliğin sağlanması gerekiyor. Güvenlik olmadan çözüm olmuyor. Ama çözüm sağlanmadan bu işin içinden çıkılmıyor.

PKK-HDP ve İmralı olmadan olacak mı?

Master Planın dördüncü ayağı yeni şekliyle çözüm sürecinin başlatılması olacak.
Ama nasıl olacak? PKK-HDP ve İmralı olmadan olacak mı? Söz konusu yeni çözüm süreci olunca Başbakan Davutoğlu ile toplantılara katılan bölge temsilcileri, bu konuyu gündeme getiriyorlar. HDP'nin silahların susması adına kendine biçilen rolü oynayamadığı kesin. İradesini Kandil'e teslim ettiği de bir gerçek. Yeni süreçte rol üstlense güvenilir ve etkili bir enstrüman olacak mı orası da meçhul. Sinn Fein'in İRA'ya yaptığını yapamadılar. Sinn Fein liderliği İRA'nın silah bırakmasını sağladı. Ne HDP, Sinn Fein oldu ne de içlerinden bir Gerry Adams çıktı. PKK-HDP hareketinin en büyük eksikliği içlerinden bir Gerry Adams çıkmaması oldu. Tam aksine Cemil Bayık olmayı tercih ettiler. Keşke HDP-PKK ve İmralı'yı yok sayarak bir çözüm mümkün olsa. Ama reel politik bunu pek mümkün kılmıyor.

HABERE YORUM KAT