1. HABERLER

  2. HABER

  3. Markar Esayan: Ermeni Çıkışı Bir Demokratikleşme Miladı
Markar Esayan: Ermeni Çıkışı Bir Demokratikleşme Miladı

Markar Esayan: Ermeni Çıkışı Bir Demokratikleşme Miladı

Gazeteci-Yazar Markar Esayan Başbakanlık düzeyinde 1915 Ermeni ölümlerinin tarihte bir ilk olarak anılmasını Hür Haber'e değerlendirdi.

A+A-

Yenişafak yazarı Markar Esayan Başbakan Erdoğan’ın “1915’te hayatını kaybeden Ermenilerin acısını paylaşıyoruz” açıklamasını sıcağı sıcağına Hür Haber’e değerlendirdi. ‘Bu bir milat’ diyen Esayan bu çıkışın sadece Ermenileri değil Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açan bir metin olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi

İşte Markar Esayan’ın Hür Haber’e yaptığı değerlendirme:

ZİHNİYET DEĞİŞİMİ MİLADI YAŞANIYOR

Bu çok ciddi bir milat aslında. Türkiye’nin üzerinde bir yüktü o dönemde yaşanan kitlesel katliamlar. Bununa ilgili zaten bir zihniyet değişimine ciddi ihtiyaç vardı. Bu yönde işaretler vardı. Söylemlerde değişiklik hissediyorduk. Bugün oldu. Çok ciddi bir metinle karşımıza çıktı. Acıları paylaşan. Bu acıları gerçekleştiren o dönemin yönetimi ve zihniyeti ile kendisini ayıran bir metin olarak karşımıza çıktı. 23 Nisan’da olmasının ayrı bir anlamı var. Olumlu anlamda bir manidarlıktan söz edebiliriz. 

‘ACI’ DEVLET POLİTİKASI OLMAKTAN ÇIKIYOR

Ermeni vatandaşlar açısından bakıldığında da 99 yıldır inkar edilen büyük bir acınız var. Ve bu bir devlet politikası haline gelmiş. Ermeni vatandaşların devletle gönül bağını zayıflatan bir unsur olarak şekillenmiş. Bugün artık o zihniyetin farklı olduğunu, tarih olduğunu gösteren bir yola bir söylem değişikliğine gidilmiş oldu. 

BÜYÜK BİR CESARET, ÖNEMLİ BİR AÇILIMDIR

Türkiye’nin önünde bir sorun olarak duran 1915 olaylarına bugüne kadarki en anlamlı müdahale bu açıklama ile geldi. Büyük bir cesaret ve çok önemli bir açılımdır. 

DEVLET KEMALİST-ULUSALCI ÇİZGİDEN ‘AYRILDIM’ DİYOR

Bu açıklama aslında Kemalist-Ulusalcı çizgiden ayrılmayı ima eden o zinciri kıran önemli sembolik bir açıklamadır. Sadece Ermeni meselesiyle de ilgili değildir. Burada bir yanlışa düşmemek lazım. Türkiye’de devletin 1915’i gerçekleştiren o zihniyetle kendini ayırması Türkiye’nin genel demokratikleşmesi için çok önemli bir kazanımdır. Çok önemli bir sigortadır. Bu şekilde aslında genel olarak eskinin kötü anlamdaki bağlarından da mesafelenmiş oluyorsunuz. Bu da önümüzde daha ciddi demokratik adımların daha rahat atılmasına da zihniyet açılımı açısından büyük fayda sağlayacaktır.

HÜR HABER

HABERE YORUM KAT