1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Maliki'nin Politikası İflas Etmiştir"
"Maliki'nin Politikası İflas Etmiştir"

"Maliki'nin Politikası İflas Etmiştir"

Irak Müslüman Alimler Heyeti, "Irak ordu birliklerinin Musul'dan çekilmesi Maliki'nin bölgedeki politikasının iflas ettiğini gösteriyor" dedi.

11 Haziran 2014 Çarşamba 16:33A+A-

Irak Müslüman Alimler Heyeti, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin bölgede uyguladığı hükümet politikasının iflas ettiğini belirtti.

Irak Müslüman Alimler Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, "Maliki'ye bağlı silahlı güçlerin Musul'da devrimci güçlerin gerçekleştirdiği eylem karşısında mukavemet edemeden mühimmatlarını bırakarak çekilmesi, Maliki'nin bölgede uyguladığı hükümet politikasının iflas ettiğini gösteriyor. İhanet edenler her zaman korku içinde yaşar. Zulmedenler, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin yaptıklarının cezasından kurtulamazlar. Maliki'ye bağlı silahlı güçlerin ve siyasetçilerin kentten kaçmaları bunların devlet adamlığı tecrübesi ve yeteneği olmadığını gösteriyor. Bunların ülke için plan ve projeleri yok. Hükumet, dış mihrakların telkinleriyle hareket ediyor" denildi.

Musul'u kontrol altına alan devrimci güçlerin övüldüğü açıklamada, kenti ele geçiren gruplar için başarı temennisinde bulunuldu.

Musul ve çevresi "Maliki yönetiminden temizlendi" ifadelerine yerilen açıklamada, şöyle denildi:

"Görev henüz bitmedi. Zalimin peşinden gidilecek. Din, mezhep ve milliyet farkı gözetilmeden tüm Irak'ın toprak bütünlüğü sağlanıncaya kadar ülke tüm pisliklerden temizlenecek. Bu zaferle birlikte devrimcilere yeni bir görev düşecektir. Bu da Musul’un huzurunu ve bütün halkının güvenliğini sağlamak ve halkın üzerindeki sıkıntıyı hafifletip elinden geldiği kadarıyla onların ihtiyaçlarını gidermektir. Devrimcilerden kamu ve halka ait yerleri koruması, masum kanı dökülmemesi için gayret sarf etmesi, intikam duygusundan uzak durması, affedici ve müsamahakar olması beklenmektedir."

Musul halkının devrimcilere destek vermesinin talep edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Musul’daki halkımız devrimcilere tam destek vermeli. Devrimcilerin talimatları olmadan evlerini terk etmemeli, devrimcilerin bildiri ve talimatlarını takip etmelidirler. Musul halkının devrimcilerin yanında yer alması ve dik duruşları nedeniyle tarih onları şerefle yad edecektir. Hakkı yerine getirme, vatanın zalimler ve kalıntılarından temizlenme görevinin yerine getirilmesi için eli silah tutan her genç devrimcilere katılmalıdır. Tarihe geçecek ve dillere destan olacak bu kıyam hareketine herkes katılmalıdır."

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum