1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki’nin Düşürülmesine Talabani Freni!
Maliki’nin Düşürülmesine Talabani Freni!

Maliki’nin Düşürülmesine Talabani Freni!

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el-Maliki hükümetinin düşürülmesi için toplanan imzaların yeterli olmadığını belirterek, hükümetten güvenoyunun çekilmesini öngören talebi geri çevirdi.

A+A-

Talabani’nin ofisinden yapılan açıklamada, güvenoyunun çekilmesi talebiyle farklı siyasi partiler ve bağımsız milletvekilleri tarafından sunulan imzaların geçerliliğini değerlendirmek üzere bir komisyon kurulduğu hatırlatılarak, bunlardan 11’inin, imzalarını geri çektikleri konusunda Cumhurbaşkanlığı’na bilgi verdiği kaydedildi. İki milletvekilinin de imzalarının işleme konulmaması talebinde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, mevcut şartlarda imza sayısının 160’ta kalarak gerekli 163 sayısına ulaşmadığı ve bu nedenle Meclis Başkanlığı’na sunulmadığı kaydedildi. Açıklamada, Irak’ta yaşanan siyasi krizin yol açtığı tıkanıklığın güvenlik ve ekonomi alanlarında da olumsuz etkileri olduğu vurgulanarak, anayasa ve kanunlar çerçevesinde sorunun aşılması çağrısında bulunuldu. Öte yandan; Kuzey Irak’taki Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani, Irakiye Koalisyonu Başkanı Iyad Allavi ile Sadr Bloku yetkililerinin, bugün Erbil’de toplantı yapmaları bekleniyor.

Muhalifler, Maliki’yi Düşürmekte Kararlı

Öte yandan; Iraklı muhalif guruplar, Başbakan Nuri El Maliki’nin düşürülmesi için Erbil’e bağlı Selahaddin kasabasında bir araya geldi. Başkanlık sözcüsü Ümit Sabah’ın verdiği bilgiye göre, toplantıya Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında İrakiye listesi lideri Eyat Allavi, Sadır gurubu temsilcisi ve Kürt İttifak listesi de katılıyor.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum