1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. “Maliki'nin Aslanı” Peşmergeye Sığındı
“Maliki'nin Aslanı” Peşmergeye Sığındı

“Maliki'nin Aslanı” Peşmergeye Sığındı

Telafer'de ilerleyişini sürdüren IŞİD'den kaçan 'Maliki'nin aslanı' lakaplı Iraklı Komutan Ebu Velid, Peşmergelere sığındı.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'taki ilerleyişini sürdürüyor. Musul, Selahaddin, Beşir ve Beyci'ye giren IŞİD militanlarına karşı Maliki ordusunun direnmemesi dikkat çekerken 'Maliki'nin aslanı' lakaplı komutan Ebu Velid'in Peşmergelere sığındığı iddia edildi.

Himayesindeki yüzlerce askerle sığındı

Basnews'in haberine göre, Irak Başbakanı 'Maliki'nin Aslanı' olarak tanımlanan Irak Özel Kuvvetler Komutanı ve Musul'daki operasyonu yönetmekle görevli Ebu Velid'in ve himayesindeki yüzlerce Irak askerinin Yezidi Kürdlerinin yoğunlukta yaşadığı ve Peşmergelerin elinde bulunan Şengal kasabasına çekilerek Peşmergelere sığındığı kaydedildi.

'Başka çaresi kalmamış'

Yezidi Kürdlerinin yaşadığı ve Peşmergelerin kontrolünde bulunan Şengal ilçesindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sorumlusu Serbest Babiri, Irak ordusunun önemli komutanlarından olan ve Musul'daki operasyonu yöneten 'Maliki'nin Aslanı' lakaplı Ebu Welid'in 600 Irak askeri ve 60 askeri araçla birlikte Şengal'deki Peşmergelere sığındığını belirterek, 'Ebu Welid'in kaçmaktan başka çaresi kalmamış. Irak Ordusu askeri yardım göndermeyince mecburen Telafer'den geri çekilmek zorunda kalmışlar ve Peşmergeye sığınmışlar' dedi.

(YENİ ŞAFAK)

---------------------------------

Öte yandan Maliki askerlerinin sokak ortasında yaptıkları infazlar da böyle görüntülendi:

irak-ta-maliki-askerlerinin-cinayetleri.jpg

HABERE YORUM KAT