1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki'den Rest, ABD'den Kabul
Maliki'den Rest, ABD'den Kabul

Maliki'den Rest, ABD'den Kabul

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Başbakanı Maliki'nin "Kurtarma hükümeti arayışlarını reddediyoruz" açıklamasının ardından, "Biz zaten Maliki'yle görüşmemizde bir sözde kurtarma hükümetinden bahsetmedik." dedi.

A+A-

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin kurtarma hükümeti arayışlarının anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek reddetmesinin ardından, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yeni hükümet arayışı konusunda bugüne kadarki ifadeleriyle kıyaslandığında tonu daha yumuşak sayılabilecek bir açıklama yaptı.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere bulunduğu Brüksel’de basın toplantısında konuşan Kerry, "Biz Irak’ta hükümetin kurulmasına karışmıyoruz. Son kararı Iraklılar vermeli. Birlik olmalılar" ifadelerini kullandı.

Maliki'nin, ifadeleriyle ilgili olarak Kerry, "Biz zaten Maliki'yle veya herhangi başka bir liderle görüşmemizde bir sözde kurtarma hükümetinden bahsetmedik." diye konuştu.

Kerry, bu son açıklamasının bir gün öncesinde, hükümetin kurulmasıyla ilgili olarak acele edilmesi gerektiğine işaret ederek "Bu kez dokuz ay bekleyemeyiz. Bunu Iraklı liderlere de açık bir şekilde söyledik" demişti.  

"Maliki, Anayasal sürece bağlı kalıyor"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brüksel'deki açıklamasında, "Maliki seçim sürecine, hükümet kurma görevini yerine getirirken anayasal sürece bağlı kalıyor. Tüm Iraklıları terörizme karşı birlik olmaya çağırıyor. Bu zaten tam da bizim desteklediğimiz şey. Bugün söylediklerinin hepsi bizim görüşmelerimizde konuştuğumuz şeylerle uyumlu, farklı bir şey yok" ifadelerini kullandı. Şii lider Ayetullah Ali Sistani’nin “Yeni hükümet eskisinin hatalarını tekrarlamamalı” sözlerine katıldığını ifade eden Kerry, "Irak'taki yeni hükümet tüm Iraklıların kabul edeceği bir hükümet olmalıdır" şeklinde konuştu.

Maliki'nin sözleri

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Irak Devlet Televizyonundan halka seslenerek, “Biliyorsunuz bazı siyasi grupların kurtarma hükümeti olarak adlandırdığı yeni bir hükümeti kurmak istiyorlar. Buna kurtarma hükümeti denemez. Bu hükümet anayasaya ve ülkenin siyasi sürecine aykırıdır” ifadelerini kullandı. Böyle bir hükümeti kurmanın anayasa ve ülkedeki demokrasiyle karşı bir darbe olarak değerlendirileceğini söyleyen Maliki, “bu demokrasiyi bitirecek bir eylemdir” dedi.

İran'a mezhepçilik uyarısı

Kerry, bir gazetecinin "İran’ın Irak’a insansız uçak  ve Bağdat’taki merkezi hükümete tonlarca silah gönderdiği söylentileri var. Bu Irak’ta Amerikan diplomasisini daha da zora sokuyor mu?" sorusuna ise, "Biz bölgedeki her aktörün mezhepsel şiddeti kışkırtacak davranışlardan uzak durması gerektiğini söyledik. Dolayısıyla ateşe benzin döken, şiddeti ve bölünmeyi artıran her davranıştan uzak durulmalıdır" cevabını verdi.

Uluslararası toplumun IŞİD tehdidine karşı güç birliği yapması gerektiğini vurgulayan Kerry, “IŞİD sadece bölge devletlerini değil ABD ve AB’yi de tehdit ediyor. Herkes bu tehdide karşı saflarını sıkılaştırmalı. Bu tür tehditlerin ortaya çıkmadan önlenmesi için güçlerimizi birleştirmeliyiz" dedi.

Kerry Suudi Arabistan'a gidiyor

Kerry ayrıca, Irak’taki son gelişmeleri masaya yatırmak amacıyla Cuma günü Suudi Arabistan'a gideceğini söyledi.

Ülkede yaşanan son gelişmeler ve ABD yönetiminin çağrıları üzerine yeni bir geçiş hükümeti kurulması sürecinin başlaması bekleniyor.

Ancak Irak Başbakanı Nuri Maliki, son olarak devlet televizyonundan yaptığı açıklamada “Biliyorsunuz bazı siyasi grupların kurtarma hükümeti olarak adlandırdığı yeni bir hükümeti kurmak istiyorlar. Buna kurtarma hükümeti denemez. Bu hükümet anayasaya ve ülkenin siyasi sürecine aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum