1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki'den 'Halk Komitesi' Talimatı
Maliki'den 'Halk Komitesi' Talimatı

Maliki'den 'Halk Komitesi' Talimatı

Başbakan Maliki’nin talimatıyla, IŞİD’e karşı savaşmak üzere orduya katılan gönüllüler bir 'halk komitesi' çatısı altında toplanacak.

A+A-

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih Feyyad, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Başbakan Maliki, gönüllülerden oluşan bir halk komitesi kurulması yönünde talimat verdi. Irak hükümeti hem silah hem de mali anlamda tüm gönüllülere destek olacak güce sahip" dedi.

Komitenin oluşturulmasında, kişisel silahlara sahip olan ve askeri eğitimden geçmiş kişilere öncelik verileceğini ifade eden Feyyad, silah verilen kişilerin sokaklarda gövde gösterisi yapmaması uyarısında bulundu.

Feyyad, İran'dan Kudüs Güçleri Tugayı'nın, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadele için desteğe geldiği yönündeki iddiaları ise yalanladı.

Orduya katılım için yapılan başvurular, Musul’un Irak Şam İslam Devleti’nin eline düşmesi sonrasında Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin silahlanma ve IŞİD’e karşı savunma çağrısının ardından arttı.

Maliki'den yeni mesajlar

Bu arada Maliki, Irak askerlerine gerçekleştirdiği moral ziyaretinde IŞİD’e, “Siz bizimle paralı askerlerinizle savaşırsanız, biz de bu vatanın özgür evlatlarıyla savaşırız” mesajı verdi.

Maliki, Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye bölgesinde gönüllülerden oluşan 17. Birlik adlı askeri birliğe hitaben yaptığı konuşmada, “Sizin iradenizle Irak topraklarını bunlardan temizleyeceğiz, bu komployu bertaraf ediceğiz” dedi.

Maliki askerlere Ayetullah Ali Sistani’nin birkaç ay önce söylediği “Sünnilere kardeşlerimiz demeyin bilakis can kardeşlerimiz deyin” sözlerini de hatırlattı.

Dışişleri'nden uyarı

Türk Dışişleri Bakanlığı'nda oluşturulan Irak Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada da Irak'ın 'tam anlamıyla bir kriz içinde' olduğu vurgulanarak "Irak'ın güney kesimlerinde, ağırlıklı olarak Şii nüfusun yaşadığı bölgelerden kuzeye askeri birliklerin kaydırıldığı ve çok sayıda gönüllünün orduya katılmakta olduğu yönünde bilgiler intikal etmektedir" ifadesi kullanıldı. 

IŞİD, ülkenin en büyük ikinci kenti olan Musul’u ele geçirdikten sonra Suriye’deki operasyonlarını durdurarak tamamen Irak’a odaklandı.

Irak ordusu da, Musul’u kaybettikten sonra çevre bölgelerde yeniden yapılanmaya ve özellikle başkent Bağdat’ı korumaya ve kontrolü kaybettiği bölgeleri geri kazanmaya çalışıyor. IŞİD, hedefinin Bağdat’a ilerlemek olduğunu kısa bir süre önce açıklamıştı.

Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT