Maliki, Yeni Hükümeti Irak Meclisi'ne Sundu

21.12.2010 00:40
Maliki, Yeni Hükümeti Irak Meclisine Sundu
Dokuz aydır hükümetin kurulamadığı Irak'ta dün hükümeti kurmakla görevli olan Başbakan Nuri el Maliki, hükümet kabinesini meclise sundu.

 

Meclis Başkanı Osama el Nuceyfi, Maliki'nin bu konuda gereğini yapmış olduğunu belirterek, güven oylamasının bugün yapılabileceğini belirtti.

Gün içinde, bakanlıkların dağılımı konusundaki anlaşmazlık yüzünden kabinenin açıklanmasının ertelendiği bildirilmişti. Irak Meclisi'nin 42 üyeli kabineyi onaylaması bekleniyor. Yeni hükümette yer alan bakanlardan 13'ünü halen görev yapmakta olan bakanlar oluştururken, geri kalan bakanlıkların hassas koalisyon dengesine göre dağıtıldığı bildirildi. Basının karşısına geçen Maliki, hükümetin kurulmasını 'Iraklıların sonsuza kadar farklılıklarıyla devam edemeyeceğinin kanıtı' olarak niteledi. Kabinenin oluşturulması sürecini anlatan Maliki, "Irak'ta milli bir hükümet kurmak zor bir görevdi. Çünkü seçimi kazananların hepsine hükümette bir yer bulmak zorundaydık." şeklinde anlattı. Maliki, 10 bakanlığın hangi gruba verileceğine dair müzakerelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi. Henüz belli olmayan on bakanlığın Sadr hareketi mensuplarınca talep edildiği öğrenildi. Petrol Bakanı Hüseyin el Şehristani'nin enerjiden sorumlu başbakan yardımcılığına, Şehristani'den boşalan koltuğa da Abdülkerim Luaibi'nin getirildiği açıklandı. Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari koltuğunu korurken, seçimlerden galip çıkan Irakiye listesinin lideri İyad Allavi, Stratejik Politikalar Ulusal Konseyi Başkanlığı'na getirildi.

ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim