1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki Pes Etti
Maliki Pes Etti

Maliki Pes Etti

Irak'ta başbakanlık görevini bırakmamakta ısrar eden Nuri Maliki baskılara daha fazla dayanamadı. Maliki, görevini, Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi'ye teslim etmeyi kabul etti.

A+A-

Irak'ta kendisinin yerine Haydar İbadi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesini kabul etmeyen Nuri Maliki baskılara daha fazla dayanamadı, görevinden, Haydar İbadi lehine çekilmeyi kabul etti.

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum, Şii İttifak'ın adayı İbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak Maliki bu kararı tanımadığını açıklamıştı. 

Maliki'nin çekilme kararını, lideri olduğu Kanun Devleti koalisyonu da sosyal medya hesabından duyurdu. 

İbadi'den ilk açıklama

Kararın duyulmasının ardından bir açıklama yapan Haydar İbadi ise, “Maliki, kıdemli bir devlet görevlisi olmaya devam edecek” dedi. 

Maliki’nin sözcüsü Ali Musavi, "Maliki ve İbadi birlikte televizyona çıkacaklar, Maliki, Cumhurbaşkanı'na şikayetini geri alacak ve görevlendirilen başbakanı destekleyecek" açıklamasını yaptı. 

Maliki'ye Irak içinden ve dışından görevi bırakması için baskılar geliyordu. 

Son olarak İran'ın dini lideri Hamaney de, İbadi'yi destekleyen bir açıklama yapmıştı. 

Başbakan Şiilerden seçiliyor

Irak'taki siyasi krizin aşılmasına katkı sağlayacak ilk adım 15 Temmuz'da atılmış ve Irak Parlamentosu'ndaki oylama sonucunda yeni Meclis Başkanı Sünni Selim Abdullah Cuburi olmuştu.

Meclisin 24 Temmuz'daki oturumunda ise Kürtlerin adayı Fuad Mahsum Irak'ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. Fuad Mahsum görevi kendisinin adaylığına büyük destek veren ve geçtiğimiz günlerde uzun tedavi sürecinden sonra Irak'a dönen Celal Talabani'den devraldı. Mahsum meclisteki oylamada aynı zamanda Maliki'nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'ndan da büyük destek aldı.

Mahsum'un cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Şii Başbakan Maliki, 26 Temmuz'da Süleymaniye'ye giderek Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise birçok kez Maliki'nin başında olduğu herhangi bir hükümette kesin bir biçimde yer almayacaklarını açıkladı.

Irak'ta siyasi taraflar arasında yazılı olmayan bir anlaşma çerçevesinde meclis başkanı Sünnilerden, başbakan Şiilerden, cumhurbaşkanı ise Kürtlerden seçiliyor.

Kaynak: Al jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum