1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki İçin Geri Sayım Başladı
Maliki İçin Geri Sayım Başladı

Maliki İçin Geri Sayım Başladı

Maliki hükümetinin düşürülmesi için gerekli olan 172 milletvekili imzası toplanarak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye iletildi.

A+A-

Irak'ta, Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık El Haşimi'yi teröristlikle itham ederek Sii-Sünni çekişmesinin fitilini ateşleyen Başbakan Nuri El Maliki ve kabinesi için geri sayım başladı. Maliki hükümetinin düşürülmesi için gerekli olan 172 milletvekili imzası toplanarak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye iletti. Talabani ise gereğinin yapılması için imzaları Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'ye ilettti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından ilk açıklama Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'dan geldi. Basra il Meclis Başkanı el-Bezzunu'nun, 'Maliki güven oyu alamazsa güneyde bağımsız bir yönetim kurarız' tehdidine sert tepki gösteren Sadr,'Irak'ın birliği Maliki'nin şahsiyetinden daha önemli" ifadelerini kullandı. Konunun siyasi olduğunu belirten Sadr, halkın siyasi çatışmalara alet edilmemesi ve tansiyonu yükseltecek açıklamalardan uzak durulması gerektiğini kaydetti. Sadr, 'Bu olaydan çıkar sağlamak isteyenler bunu bir savaş olarak göstermek istiyor' değerlendirmesinde bulundu. (Yeni Şafak) 

HABERE YORUM KAT