1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki Güçlerinden Salahaddin ve Retbe'ye Saldırı: 47 Ölü
Maliki Güçlerinden Salahaddin ve Retbe'ye Saldırı: 47 Ölü

Maliki Güçlerinden Salahaddin ve Retbe'ye Saldırı: 47 Ölü

Maliki güçlerinin Salahaddin vilayeti ile Enbar vilayetine bağlı Retbe'ye düzenlediği saldırılarda 47 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

24 Haziran 2014 Salı 20:16A+A-

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, silahlı aşiret güçlerinin kontrolündeki Enbar vilayetine bağlı Retbe kentinde bulunan bazı kamu binaları ve benzin istasyonlarına yönelik Irak Hava Kuvvetlerinin düzenlediği hava saldırısında 30 kişi öldü, 30'dan fazla kişi de yaralandı.

Olay yerinden halen dumanların tüttüğü ifade edilirken, ölenlerin sivil olduğu vurgulandı.

Saldırı ile ilgili resmi makamlardan henüz açıklama yapılmadı.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini ele geçirdi. Çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kaldı.

Salahaddin vilayetine saldırı

Öte yandan, Irak ordusunun Salahaddin vilayetine düzenlediği bombalı saldırıda 17 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi Dr. Muhammed Halil, orduya ait uçakların yerleşim birimlerini bombalaması sonucu, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 17 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığını söyledi.

Uçakların, Beyci'deki Tel ez-Zater, El-Asri ve Er-Risale semtlerini hedef aldığı belirtildi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanları ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmişti. Çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kaldı.

HABERE YORUM KAT