1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki, Cuma Gösterilerinde Protesto Edildi
Maliki, Cuma Gösterilerinde Protesto Edildi

Maliki, Cuma Gösterilerinde Protesto Edildi

Irak'taki Cuma gösterilerinde, ülkenin önünde "Maliki hükümetinin istifası, Sünnilere özerklik verilmesi ve iç savaş seçeneklerinin" olduğu belirtildi.

A+A-

Irak'taki Cuma gösterilerinde, ülkenin önünde "Maliki hükümetinin istifası, Sünnilere özerklik verilmesi ve iç savaş seçeneklerinin" olduğu belirtildi.

Felluce şehrinde "Seçenekler açık Cuması" adı altında düzenlenen Cuma gösterilerinde, hükümetin baskılarına boyun eğilmeyeceği dile getirilerek, cihada devam etme kararı alındı.

Cuma hutbesini okuyan Şeyh Ahmed Ali El-Muhammedi, "gösteri meydanından çekilme", "gösteri ve eylem meydanından çekilmeyip de güvenlik güçleriyle çatışma" ya da "Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerin federal yapıya kavuşması" talebinde bulunulması gibi önlerinde 3 seçeneğin bulunduğunu ve bu seçeneklerden herhangi birinin seçilmesi işinin göstericilere bırakıldığını belirtti.

Bunun üzerine göstericiler, gösteri alanını bırakmak istemediklerini, ABD Devlet Başkanı Yardımcısı Joe Biden'in planını hayata geçirecek ve Irak'ı parçalanmaya götürecek olan federalizme karşı olduklarını, gösteri alanında kalıp kendilerini savunacaklarını ve cihad etmekte karar kıldıklarını açıkladı.

Samarra'da federal yönetim talebi

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra kentinde "Seçenekler açık Cuması" adı altında düzenlenen ve Başbakan Maliki'nin protesto edildiği gösterilerde "federal yönetim" talep edildi.

Ramadi'de Maliki hükümeti protesto edildi

Ramadi şehrinin, Bağdat'ı Ürdün ve Suriye'ye bağlayan otoban üzerindeki İzzet ve Onur Meydanı'nda on binlerce insanın katıldığı Cuma namazından sonra, ''Seçenekler açık Cuması" adı altında düzenlenen gösterilerde Maliki hükümeti protesto edildi.

Irak Alimler Meclisi'nden 3 seçenek

Irak Alimler Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Hükümet, isteklerimize ulaşmak için denediğimiz yöntemlere cevap vermedi. Irak'ın önünde 3 seçenek var. Maliki'nin görevi bırakması, Sünnilere özerklik tanınması, iç savaşın patlak vermesi" denildi.

Kerkük'te cuma hutbesi

Öte yandan Kerkük kentindeki er-Rıdvan Camisi'nde cuma hutbesi veren Mahmud el-Gazzi, "Göstericilerin önünde iç savaş ve kendi bölgelerimizde idareyi ele alma seçenekleri var. Sorunumuz Şiilerle değil, Maliki ile. Şiiler bizim kardeşimiz. Maliki iç savaş çıkmasını istiyor" dedi.

Yeni polis merkezine bomba

Öte yandan Irak'ın Salahaddin ilinde, emniyet güçlerine ait yeni inşa edilen bir bina, çevresine bomba yerleştirilerek patlatıldı. Olayda ölen veya yaralanan olmazken binada büyük çapta hasar oluştu.

AA

HABERE YORUM KAT