1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Malezya FETÖ ile Bağlantılı 3 Kişiyi Teslim Etti
Malezya FETÖ ile Bağlantılı 3 Kişiyi Teslim Etti

Malezya FETÖ ile Bağlantılı 3 Kişiyi Teslim Etti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Malezya ile karşılıklı temaslar sonucunda Perşembe gecesi Gülen örgütü ile bağlantılı 3 kişinin teslim edildiğini açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı bir açılış töreninin ardından gazetecilerin soruları üzerine, Gülen örgütünün yaklaşık 170 ülkede yapılandığını ve her yerde aynı taktikleri uyguladığını, okullarda eğittikleri çocukları daha sonra devlet yapılarının içerisine sızdırdığını anlattı.

Örgütün bazen Türkiye'de bazen ABD'de burslu okutarak, döndükten sonra bu çocukları iyi yerlere yerleştirdiğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Asker, polis, bürokrasi içine yerleştiriliyor. Bazı ülkelerde öyle iyi yapılanmışlar ki yönetimi adeta sarmışlar. O ülkeler için adım atmak bile zor hâle gelmiş ama bu darbe girişiminden sonra bu terör örgütünün gerçek yüzünü herkes daha iyi anlamaya başladı. Kendileri bize geliyorlar, Afrika ülkelerinden gelenler var, böyle endişe içinde gelenler var. Diğer yine Asya ülkelerinden de öyle. Türkiye ile bu konuda yakın işbirliği içinde olan çok sayıda dost ve kardeş ülke var. Hepsine çok teşekkür ediyoruz."

Bu konuda çalışma yapan Malezya, Pakistan, Somali, Latin Amerika gibi ülkeler olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Gine gibi ülkeler... Daha geçen gün Dışişleri Bakanı ile görüştüm, şimdi Maarif Vakfımızı oraya gönderiyoruz. Okulların kapatılması, devrolması ve orada bulunan FETÖ'cülerin bize iadesiyle ilgili... Birçok ülkede bu çalışmalar var. Bizim ilgili kurumlarımızla yakın temas içindeler ya da bizden rica ediyorlar. Biz ilgili kurumlarımıza söylüyoruz. İçişleri Bakanlığımız, istihbaratımız hemen temasa geçiyorlar. Geçen hafta Malezya Başbakanı'yla Tayland'da, Bangkok'ta görüştüğümüzde, Asya Diyalog Toplantısı'nda, üç kişiyi vereceklerini söylediler. Ben de döndükten sonra Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, ilgili kurumlarımıza bilgi verdim. Karşılıklı temaslar sonucunda dün gece üç kişiyi, teslim ettiler. O gün Bangkok'a gittiğimiz zaman iş forumuna bir tanesi sızmış, bizim uyarımız üzerine dışarıya attılar. Her yere böyle sızmaya çalışan bir örgüt ama bunlarla bizim mücadelemiz içeride ve dışarıda sonuna kadar devam edecek. Hiç peşlerini bırakmayacağız."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT