1. HABERLER

  2. HABER

  3. Makovsky: HDP AKP’yi Amerikan Çizgisine Zorlayabilir
Makovsky: HDP AKP’yi Amerikan Çizgisine Zorlayabilir

Makovsky: HDP AKP’yi Amerikan Çizgisine Zorlayabilir

Washington’da Türkiye’deki seçimlerin değerlendirildiği panelde konuşan Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Alan Makovsky, olası bir AKP-HDP koalisyonunda HDP’nin AKP’yi Suriye konusunda Amerikan çizgisine yakın durmaya zorlayabileceğini savundu.

A+A-

Solhaber'de yayınlanan habere göre; ABD’nin başkenti Washington’da Amerikan İlerleme Merkezi tarafından düzenlenen panelde Türkiye’deki seçim sonuçları tartışıldı. Washington Enstitüsü Yakındoğu Araştırmaları Programı Türkiye Program Direktörü Soner Çağaptay, Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Alan Makovsky, Alman Marshall Fonu’ndan Nora Fisher Onar ve Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Suat Kınıklıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panele, Makovsky’nin sözleri damga vurdu.

‘AKP-HDP KOALİSYONU OLURSA TÜRKİYE İLE ABD SURİYE KONUSUNDA YAKINLAŞIR’

Amerika’nın Sesi’nden Melek Çağlar’ın haberine göre Makovsky, AKP ile HDP arasında bir koalisyon kurulması halinde Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda yakınlaşma olacağını savundu. Makovsky, HDP’nin Suriye’deki asıl tehdidin Şam rejimi değil IŞİD olduğunu düşündüğünü, bunun da Amerikan görüşüne paralel olduğunu vurguladı. Koalisyona girmeleri durumunda HDP’nin hükümeti, Amerikan çizgisine yakın durmaya zorlayabileceğini ve özellikle de sınır güvenliğinin arttırılmasına önem vereceklerini söyleyen Makovsky, AKP-CHP koalisyonunda da sınır güvenliğinin önem kazanacağını, ancak İncirlik’in kullanılması gibi bir duruma destek verilemeyeceğini belirtti. Uzman, AKP-MHP koalisyonu kurulması halinde ise Türkiye’nin mevcut Suriye politikasında bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Makovsky, seçim sonuçlarının, Erdoğan’ın otoriter gidişatı nedeniyle model ülke olarak gördükleri Türkiye adına kaygılanan Amerikalı politikacılar tarafından sevinçle karşılanmış olabileceğine de dikkati çekti

Washington Enstitüsü Türkiye Program Direktörü Soner Çağaptay da seçim sonuçlarıyle birlikte Türkiye’nin Suriye politikası dahil birçok alanda yumuşayabileceğini ve ABD politikalarına biraz daha yakınlaşabileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT