1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Makedonya'daki Eylemler Sürüyor
Makedonya'daki Eylemler Sürüyor

Makedonya'daki Eylemler Sürüyor

Cumhurbaşkanı İvanov'un istifasını isteyen göstericiler, bir günlük aradan sonra Üsküp'teki eylemlerini sürdürdü.

A+A-

Makedonya'daki siyasetçilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulması kararı alan Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un istifasını talep eden göstericiler, bir günlük aradan sonra bugün de başkent Üsküp'te gösteri düzenledi.

Altıncısı düzenlenen gösterilerde Cumhurbaşkanı İvanov'a istifa çağrısını yineleyen göstericiler, erken genel seçimin 5 Haziran'da yapılmasını öngören kararnameye de tepki gösterdi.

Göstericiler, önceki günlerde olduğu gibi çalışmalarına destek olmak amacıyla Özel Yetkili Savcılık binası önünde toplandı. Bir grup gösterici, Kültür Bakanlığı binasının önünden geçtiği sırada binaya yumurta ve boya attı.

Cumhurbaşkanı İvanov'un af kararını "adaleti engelleyen utanç verici bir girişim" olarak nitelendiren göstericiler, daha sonra hükümet binası önüne geldi.

Burada da istifa taleplerini dile getiren göstericiler, teknokratlar kabinesi kurulmasının ülkeyi özgür ve demokratik seçime hazırlayacağını ve siyasilerin işledikleri suçlar nedeniyle adaletle yüzleşmesini sağlayacağını dile getirdi.

AB'den davet

Bu arada, devam eden siyasi krizi çözmek amacıyla AB Komiseri Johannes Hahn ile bazı Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin arabulucuğunda 22 Nisan'da Viyana'da bir toplantı yapılması için ülkedeki dört büyük siyasi partinin liderlerine AB tarafından davette bulunulduğu bildirildi.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT