1. HABERLER

  2. HABER

  3. Makedonya'daki Çatışmada 8 Polis Öldü
Makedonya'daki Çatışmada 8 Polis Öldü

Makedonya'daki Çatışmada 8 Polis Öldü

Kumanova kentinde güvenlik güçlerinin silahlı gruba yönelik operasyonu sonrası çıkan çatışma ölen polis sayısı 8'e çıktı. İçişler Bakanlığı 14 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.

A+A-

Makedonya İçişleri Bakanlığı, Kumanovo kentinde Cumartesi sabahından itibaren polisle çatışan silahlı grubun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlığın verdiği bilgiye göre silahlı grubu kuranlar Kosova'daki paramiliter gruplar. Yaklaşık 28 saat süren operasyonda 8 polis öldü, 37'si yaralandı. İçişleri Bakanlığı "14 silahlı militanın öldürüldüğü", 30'unun da teslim olduğunu açıkladı. Olayda sivillerden hayatını kaybeden olmadı.

Operasyonla ilgili basın açıklaması yapan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, bunun şu ana kadar ülkesinin emniyet kuvvetlerinin yaptığı en zor ve en ciddi operasyon olduğunu söyledi.Operasyonda tüm etnik gruplardan polislerin yer aldığını vurgulayan Gruevski, "Makedonya'nın istikrarsızlaştırılması hedefiyle toplu katliam planlayan teröristlerin etkisiz hale getirildiği üst düzey profesyonel, vatansever, kahramanca bir operasyondur" şeklide konuştu.

Operasyon çatışmaya dönüştü

Makedonya polisi, Kumanova'nın merkezindeki Tode Mendol Mahellesi'nde cumartesi erken saatlerde, silahlı bir grubun bulunduğu bir eve operasyon düzenledi. Evdekilerin polise silahla karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı.

Makedonya İçişleri Bakanı Gordan Yankulovska, cumartesi gecesi düzenlediği basın toplantısında, emniyet güçleri ile silahlı grup arasında gün boyunca devam eden çatışmalarda, beş emniyet mensubunun hayatını kaybettiğini, 30'dan fazla yaralının bulunduğunu ve 20 'teröristin' teslim olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT