1. HABERLER

  2. HABER

  3. Makedonya İslam Birliği Karıştı
Makedonya İslam Birliği Karıştı

Makedonya İslam Birliği Karıştı

Aralarında silahlı kişilerin de bulunduğu 50 kişilik bir grup Üsküp'teki İslam Birliği Genel Merkezi'ni bastı ve kurum mührünü aldı. Daha önce görevden alınan Üsküp Müftüsü Şabani, kurumun başına kendisinin geçeceğini iddia etti.

A+A-

Makedonya İslam Birliği Başkanı Suleyman Recepi tarafından geçen hafta görevden alınan İslam Birliği Genel Sekreteri Afrim Tahiri ve Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, beraberindeki bir grup ile Üsküp'teki İslam Birliği Genel Merkezi'ni bastı.

Görgü tanıklarına göre binadan birkaç el silah sesi duyuldu.

Görevden alınan Üsküp Müftüsü Şabani, burada yaptığı açıklamada, Makedonya İslam Birliği'ndeki mevcut durumu "olağanüstü" olarak nitelendirerek, İslam Birliği'ndeki üst düzey yetkililerin Anayasa ve diğer yasaları çiğnediğini savundu.

Bugünden itibaren Makedonya İslam Birliği'nin, başında kendisinin olacağı bir kurul tarafından yönetileceğini söyleyen Şabani, öncelikle İslam Birliği'nin gelir ve giderlerinde incelemeler yapacaklarını, ardından konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vereceklerini söyledi.

Şabani ve Tahiri'nin de aralarında bulunduğu grubun İslam Birliği'ni ele geçirme çabaları sürerken, emniyet yetkilileri ise büyük çapta olayların yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri aldı.

Görevden alınmışlardı

26 Nisan'da, Üsküp Müftülüğü tarafından düzenlenen Kur'an-ı Kerim yarışmaları dolayısıyla Üsküp'teki Opera ve Bale Salonu'nda düzenlenen programda, İslam Birliği Başkanı Recepi'nin Üsküp Müftüsü Şabani ve organizatörlere sözlü saldırıda bulunduğu öne sürüldü.

Basında Recepi'nin, Şabani ve Tahiri'ye fiziksel saldırıda da bulunduğu yönünde iddialar yer alsa da Şabani bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Şabani, 29 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, yaşananlar nedeniyle İslam Birliği Başkanı Recepi'den 48 saat içerisinde özür dilemesini talep etti.

30 Nisan'daki İslam Birliği toplantısında ise İslam Birliği Genel Sekreteri Tahiri, Üsküp Müftüsü Şabani ve Üsküp Müftülüğü Sekreteri Skender Buzaku'nun görevden alınmasına karar verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum