1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahmut Ustaosmanoğlu, Kadirov Ziyaretini İptal Etti
Mahmut Ustaosmanoğlu, Kadirov Ziyaretini İptal Etti

Mahmut Ustaosmanoğlu, Kadirov Ziyaretini İptal Etti

Mahmut Ustaosmanoğlu, Çeçenistan'ın Rus yanlısı Devlet Başkanı Kadirov'a yapacağı ziyareti iptal etti.

09 Haziran 2014 Pazartesi 05:51A+A-

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; Mahmut Ustaosmanoğlu, Çeçenistan'a yapacağı ziyareti iptal etti. Muhammet Keskin ile Şefik Kocaman'ın Çeçen cinayetlerinde de parmağı olan Devlet Başkanı Kadirov ile ayarladıkları görüşme kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ile dostlarının telkinleri dün sonuç verdi ve Kadirov ile görüşme iptal edildi. Rus yanlısı Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'a ziyareti Mustafa Ekinci, Muhammet Keskin ve Şefik Kocaman'ın organize ettiği ve bu iş için para aldıkları iddia edilmişti. B.D. Hoca, 'Keskin ve Ekinci, Hocaefendi'yi görmek isteyenlere bile engel çıkarıyor' dedi.

B.D. şunları söyledi: Bir gün cami imamları olarak bir araya geldik. Hocaefendi'yi görmek ve hayır duasını almak için Beykoz'daki evine gittik. Ancak yanında bulunan malum ekip Hocaefendi'yi bize camdan gösterdiler.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Çeçenistan'a gitmekten vazgeçmesini olumlu olarak değerlendiren B.D. 'Ziyaret iptal edilmemiş olsaydı cemaat zarar görürdü' dedi.

Türkiye'de yaşayan Çeçenler, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Çeçenistan ziyaretini iptal etmesi için Beykoz Çavuşbaşı'ndaki evi önünde toplandı. 50 kişilik grup Mahmut Ustaosmanoğlu ile görüşmek istediğini iletti. Fakat Muhammet Keskin'in grubu içeri almadığı öğrenildi.

Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu grup, Hocaefendi ile görüşemeyince içeride namaz kılmak için izin istedi. Ancak evin güvenliği sağlayan kişiler 'Namaz kılınacak yer yok' diyerek grubu geri çevirdi. Çeçenler Hocaefendi ile görüşemeden Çavuşbaşı'ndan ayrılmak zorunda kaldı. Grupta yer alan Çeçenlerin akdedesi Hacı Alvi isimli Çeçen, yıllar önce Çeçenistan'dan Türkiye'ye geldiğini belirterek, 'Mahmut Efendi'ye gerçekleri anlatmaya geldik fakat bizi içeri almıyorlar' dedi.

Hacı Alvi şunları söyledi: 'Mahmut Efendi'nin yanındaki danışmanlar onu yanlış yönlendirdi. Kadirov'un onu çağırmasındaki amaç çok yanlış.Din alimi olarak Çeçenlerin gönlünde önemli bir yere sahip olan Hocaefendi'ye Çeçenistan'a gitmemesi için ricada bulunmak istedik.' Hacı Alvi, Kadirov'un Çeçenlerle ilgili ölüm emrini veren kişi olduğuna dikkat çekti.

Beykoza gelen Çeçen mücahitlerden Has Muhammed şunları söyledi: 'Mahmut Efendi'ye Kadirov'u yanlış anlatmışlar. Onun nasıl biri olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Bütün Kafkasya'daki mücahitler adına geldik. Bizimle görüştürülmediği için çok üzüldük.'

HABERE YORUM KAT