1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mahmud Abbas; Sisi'yi Övdü, Mursi'yi Eleştirdi
Mahmud Abbas; Sisi'yi Övdü, Mursi'yi Eleştirdi

Mahmud Abbas; Sisi'yi Övdü, Mursi'yi Eleştirdi

Mahmud Abbas, Mısır'da darbeyle görevden alınan Mursi’nin Filistin meselesini kendi cemaatinin çıkarı için kullandığını, darbe lideri Sisi’nin ise konuya bir devlet adamı gibi yaklaştığını öne sürdü.

A+A-

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’da yayın yapan Ahbar ve Ahbar Elyevm gazetelerinin genel yayın yönetmenlerine verdiği röportajda, Mısır'ın Filistin sorununa yaklaşımını değerlendirdi. Darbe lideri Abdulfettah Sisi’yi öven Abbas, hapisteki eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi eleştirdi, "Ben Japoncadan ne kadar anlıyorsam Mursi de Filistin meselesinden o kadar anlıyor" dedi.

Abbas, Abdulfettah Sisi’nin Filistin davasını ve boyutlarını bir devlet adamı gibi anladığını öne sürdü. Abbas, Hamas’ın Müslüman Kardeşler’in bir parçası olduğunu ve talimatlarını İhvan merkezinden aldığını iddia etti.

ِAbbas, "Burada şuna işaret etmek gerekir ki, Hamas'tan ve Müslüman Kardeşler'den daha çok yalan söyleyen kimse yoktur" dedi.

Mısır'a 'tampon bölge' desteği

Abbas, Mısır’ın güvenlik ihtiyaçlarının farkında olduğunu bu yüzden Mısır’dan Sina bölgesinde evlerin yıkımı ve tampon bölge faaliyetlerini durdurmasını isteyemeyeceğini belirtti.

Abbas, Gazze’de bazı kişilerin tünelleri kendi menfaatleri için kullandığını ve 'milyoner' olduğunu belirtirken, tünellerin ayrıca silah, uyuşturucu ve para transferi için kullanıldığını ve en iyi çözümün tünellerin yıkılması olduğuna inandığını belirtti.

Abbas İsrail ile ilişkilerde Hamas'ın aksine ılımlı bir tavır izliyor. Hamas da İsrail ile ilişkileri dolayısıyla Abbas'a tepki gösteriyor. 

Mısır, 3 Temmuz darbesinin ardından ülkede Müslüman Kardeşler ve benzer çizgideki bütün grupların faaliyetlerini yasakladı. İsrail de kendi güvenliği için Mısır'daki darbe yönetimini ve Sisi'nin tampon bölge faaliyetlerini destekliyor.

Mısır yönetimi 'güvenlik' gerekçesiyle, Sina yarımadasında 1 kilometrelik bir alanda tampon bölge faaliyetlerine başladı ve bölgedeki çok sayıda evi yıktı.

Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum