1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mahmud Abbas: “Bağımsız Filistin Devleti Kurulmalı”
Mahmud Abbas: “Bağımsız Filistin Devleti Kurulmalı”

Mahmud Abbas: “Bağımsız Filistin Devleti Kurulmalı”

Mahmud Abbas, “1967'de meydana gelen işgâlin sonlandırılması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması gerekiyor.” dedi.

A+A-

Filistin Haber Ajansı WAFA'ya göre, Fransa'nın Barış Süreci Özel Temsilcisi Pierre Vimont ile Ramallah'ta bir araya gelen Mahmud Abbas, Ortadoğu Dörtlüsü'nün (AB, ABD, Rusya, BM) yayımladığı raporu kabûl etmediklerini bir kez daha yineledi.

Abbas, “1967'de meydana gelen işgâlin sonlandırılması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması gerekiyor.” diye konuştu.

Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü şubat ayından bu yana üzerinde çalıştığı ilk raporunu 1 Temmuz’da yayımlamıştı.

Ortadoğu'daki mevcut durumun iki devletli çözümün uygulanabilirliğini tehlikeye atabileceği konusunda endişelere yer verilen Ortadoğu Dörtlüsü'nün raporunda, yerleşim yerleri, Filistinlilerin evlerinin yıkılması ve işgâlci İsrail'in kamulaştırma yapmasının iki devletli çözümün canlılığını gittikçe aşındırdığı belirtilmişti.

Filistin-İsrail çatışmasına iki devletli çözümü öneren ve taraflara tavsiyelerde bulunan rapor, bu konuda her iki tarafı politika ve eylemleriyle samimi davranmaya ve nihai müzakerelerin sonucunu etkileyecek tek taraflı adımlardan kaçınmaya çağırmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT