1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahkum Doğan 285 Çocuk
Mahkum Doğan 285 Çocuk

Mahkum Doğan 285 Çocuk

6 Yaşına Gelene Kadar Annelerinin Yanında Kalıyorlar.

A+A-

 

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre ceza infaz kurumlarında 4 bin 838 kadın tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Tüm ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısı ise 285.

Çocuklar 6 yaşına kadar ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalıyor, 6 yaşını dolduran çocuklar ailesine, vasisine ya da Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne teslim ediliyor.

Onlar bir suç işlemedi... Herhangi birini öldürmedi... Hırsızlık da yapmadı... Onlar, gözlerini cezaevinde açan, ya da dışarıda kimsesi olmadığı için hüküm giymiş annesi ile kalmak zorunda olan çocuklar... Son açıklanan rakamlara göre ülke genelinde ceza infaz kurumlarında kalan 285 çocuk var.

0-6 yaş grubu annesi ile  kalabiliyor

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 65’inci Maddesinde belirtildiği üzere anneleri hükümlü olup da dışarıda korumasına bırakılacak kimsesi bulunmayan 0-6 yaş grubundaki çocuklar, annelerinin yanında kalabiliyor.

Yine kanunun 72’inci maddesinde belirtildiği üzere; annelerinin yanında kalan çocukların mama, süt gibi gıdaları devlet tarafından karşılanmakta ve çocuk bezi, elbise gibi ihtiyaçları da devlet ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde giderilmeye çalışılıyor.

HABERE YORUM KAT