1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Mahkum Aileleri: Sevkleri Durdurun!
Mahkum Aileleri: Sevkleri Durdurun!

Mahkum Aileleri: Sevkleri Durdurun!

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde kalan mahkûmların sevklerinin batı illerine çıkarıldığını duyan mahkûm aileleri çıkarılan sevkler ile kendilerinin cezalandırıldığını ifade ederek sevklerin bir an evvel durdurulmasını istediler.

28 Temmuz 2011 Perşembe 19:05A+A-

NEDEN YAKIN İLLERE SEVK ETMİYORSUNUZ?

11 yıldır oğlu Mehmet Fidancı’nın haksız bir şekilde cezaevinde tutulduğunu söyleyen Kadriye Fidancı (65), “Üç dört ayda bir görüşüne gidebiliyorum. Hastayım ve raporum var. Diyarbakır Cezaevinden Sivas Cezaevine çıkarılan sevkin durdurulmasını istiyorum. Yaşlı halimle 3-4 ayda ancak ziyaretine gidebiliyorken, sevkin gerçekleşmesi durumunda artık oğlumun ziyaretine gidemeyeceğim.” dedi. Sevk edilecekse yakın bir cezaevine sevkinin çıkarılmasını isteyen Fidancı, “Sivas’a sevki çıkarılan oğlumun sevkiyatı gerçekleşirse hepten ziyarete gitme imkânlarımız zorlaştırılır. Bu yaşlı ve takatsiz halimle yaklaşık 600 km’ yolculuk yapmak büyük bir sıkıntı olur. Oğlumun isteği ve rızası olmadan sevk edilmesi bizlerin ve ailesinin bir açıdan cezalandırılmasıdır.” diye ifade etti.

KARAR VERENLER KENDİLERİNİ BİZİM YERİMİZE KOYSUNLAR

Sevki çıkarılan Mehmet Fidancı’nın kız kardeşi Fatma Canpolat ise ağabeyinin sevkinin Sivas’a çıkarılmasıyla kendilerinin büyük bir mağduriyet yaşayacaklarını kaydetti. Canpolat, “Diyarbakır Cezaevinde bulunan ağabeyimin ziyaretine bu halde dahi 2-3 ayda bir imkânlarımızı zorlayarak gidebiliyorduk. Ağabeyimin sevkinin çıkarılması durumunda büyük sıkıntıyla gittiğimiz ziyaretine dahi artık gidemeyeceğiz. Bizim isteğimiz sevkleri bir an evvel durdursunlar ve bu sıkıntımız giderilsin. Bu sevkiyatları çıkaranların biraz olsun düşünmelerini ve kendilerini bizlerin yerine koyarak karar vermelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sevkleri çıkarılmayan ancak sevk endişesi taşıyan mahkûm aileleri;

ÇOCUKLARIMIN PSİKOLOJİLERİ BOZULDU

Eşinin 10 yıldır cezaevinde tutulduğunu ve şehir şehir dolaştırıldıklarını söyleyen Özlem Oğuzhan, “Eşim M. Ali Oğuzhan Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Siirt Cezaevlerini dolaştı. Biz 10 yıldır farklı bir şehre yolculuk yaparken bende bir sürü hastalık meydana geldi. Çocuklarım başına da bir sürü hastalık geldi. Ben şu anda uzun yolculuk yapamaz durumdayım. Çocuklarımın psikolojileri bozuldu. Çünkü babalarını doğru düzgün göremiyorlar. Eğer babaları uzak bir yere verilirse çocuklarımın psikolojileri daha çok bozulur.” dedi.

NE HAKLA BU EZİYETİ YAPIYORSUNUZ?

11 yıldır cezaevinde bulunan İsmet Ökmen’in eşi Fatma Ökmen, “ Ellerinden gelen her türlü eziyeti bize yapıyorlar. Türlü türlü sıkıntıları hem onlara hem bizlere yaşattılar. Başta Gaziantep Cezaevi olarak Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır gibi şehirlerde dolaştık. Bu insanların her biri kendi memleketlerinde olması gerekirken ne hakla bu eziyeti hem onlara hem bizlere çektiriyorsunuz.” şeklinde konuştu.

GÜZEL YÜZLERİNİ BİZDEN ESİRGEMEYİN

11 yıldır cezaevinde olan babası ismet Ökmen’i 5 yaşından beri görmediğini ifade eden İrem Ökmen, “Ne bir bayramda boynuna sarılıp elini öpebildim. Ne de zor bir zamanımda ona sarılarak ağlayabildim. Yılda sadece birkaç defa görmek nasip olan babamızı şimdi daha fazla bizden uzaklaştırıyorlar. Ben sabırla aybaşında babamı görmeyi beklerken şimdi ise yılbaşını bekleyeceğim. Çocukluğumdan beri yolculuk yapıyorum. Bu uzun yolculukları bu küçük yaşımda ne ben kaldırabilirim ne de astım hastası olan annem.” dedi. İlgililere seslenen Ökmen, “Bu zulmü durdurun madem bırakmıyorsunuz daha fazla uzaklaştırmayın. Baba sevgisi adına bir şey görmedik bari o güzel yüzlerini bizden esirgemeyin.

Lütfen babamı daha fazla bizden uzaklaştırmayın.” ifadelerini kullandı.

AZICIK BABA SEVGİSİ GÖRDÜK ONU DA ZALİMLER BİZDEN ALDI

10 yıldır cezaevinde olan Bilal Çetiner’in Eşi Herdem Çetiner, Maddi ve manevi olarak çok zor bir durumda olduklarını ve kendilerine yardım edilerek sevk işlemlerinin durdurulmasını istedi. 6 yaşındayken babasının tutuklandığını ve şimdi 16 yaşında olduğunu söyleyen Bilal Çetiner’in Kızı Sena Çetiner, “10 yıldır babam cezaevinde ilk başta Batman Cezaevi’nde kaldı. Sonra Diyarbakır’a gönderildi. Bu sevkler yüzünden babamı artık hiç görmeyebilirim. Allah bu zalimlerin yaptıklarını yanlarına bırakmasın” dedi.

Doğru Haber 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum