1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahkemeden Kürtçe Savunmaya İzin
Mahkemeden Kürtçe Savunmaya İzin

Mahkemeden Kürtçe Savunmaya İzin

KANDİL ve Mahmur’dan gelen yedi kişi hakkında açılan davada sanıkların Kürtçe savunma talebi Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

14 Aralık 2011 Çarşamba 09:48A+A-

Türkiye’ye PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil’den ve Mahmur Kampı’ndan gelen yedi kişi hakkında açılan davanın duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Önceki gün KCK sanıklarının Kürtçe yazılı savunmaları iade edilirken bu mahkeme ise tersi yönde karar verdi. Heyet, sanıkların 11 sayfalık Kürtçe yazılı savunmasını kabul etti ve tercümesinin yapılması için duruşmayı erteledi.

Tercümanlar çeviri yapacak

Kendilerini “Barış Grubu” olarak tanımlayan Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Zehra Tünç, Lütfi Taş, Elif Uludağ, Sisin Yaman ve Caziye Kabul hakkında açılan davaya devam edildi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sekizinci duruşmasında savunma avukatlarından Bülent Temel söz aldı. Temel, “Müvekkillerimden Zehra Tünç, Ayşe Kara ve Abdullah Yaman Mahmur Kampı’nda ilköğretim, lise öğrenimi görmüşlerdir. Latin alfabesi ile Kürtçe eğitim görmüşlerdir. Müvekkillerim Caziye Kabul ve Sisin Yaman ise hiç eğitim görmemişlerdir. Bu nedenle Türkçe bilmemektedirler. Müvekkillerimin tamamı esas hakkındaki savunmalarını ortak bir dilekçe halinde Latin alfabesi ile Kürtçe olarak kaleme almışlardır. Bunun bir bilirkişiye tevdii edilerek Türkçeye çevrilmesini talep ediyoruz” diyerek, 11 sayfadan oluşan Kürtçe savunmayı mahkemeye sundu.

Mahkemeden farklı tavır

Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve sanık müdafileri aracılığı ile mahkemeye ibraz edilen 11 sayfadan oluşan Kürtçe yazılı savunmanın tercüme edilmesine karar vererek, duruşmayı 17 Ocak 2012 tarihine erteledi.

Bahar Budancir / Taraf 

HABERE YORUM KAT