1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahkeme KİK Sanıklarını Azarladı
Mahkeme KİK Sanıklarını Azarladı

Mahkeme KİK Sanıklarını Azarladı

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi KİK sanıklarını harama bulaştıkları için azarladı.

A+A-

Ankara 8. Ağır Ceza’nın Başkanı Özbaş, Kamu İhalesi Kurumu’nun eski görevlileri Ali Kaya ve Osman Turna’yı yargılamaya  “Gömleğe telefona tenezzül etmek yakışıyor mu”, “Keşke harama çocuğunu karıştırmasaydın” diye azarlayarak başladı.

Aralarında eski Kamu İhale Kurulu üyesi Ali Kaya’nın da aralarında bulunduğu 23 kişinin “Suç örgütü kurarak kamu ihalelerinde menfaat karşılığı usulsüzlük yaptıkları” iddiasıyla yargılandıkları Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahattin Özbaş sanıklara fırça attı. Özbaş, Ali Kaya’nın ilk savunmasını yaptığı sırada “Sizin evinizde tencere kaynamıyor mu? Bu ne böyle? Şirket yöneticileriyle restoranlarda yemekler yiyorsunuz. Her şey bir kenara, etik mi? Size yakışıyor mu? Bunu söylemek içimde bir uhde olarak kaldı. O kadar pervasızca işler yapmışsınız ki, salavatla gelmesi gereken adamlar yanınıza gelip durmuş” ifadesini kullandı.

Yemek yiyecek adam mı bulamadın

Star'da yer alana habere göre mahkeme başkanın bu ithamı karşısında Kaya, “26 yıllık memurum. Randevu alarak ziyaretime gelmişlerdir. Evet, yemek yedik, bunlar sosyal ve insani ilişkilerdir” ifadesini kullandı. Sanık Ali Kaya’nın bu çıkışı sonrası Mahkeme Başkanı “Bunu asla kabul etmiyorum. İhaleye katılan şirketlerin temsilcileri dışında yemek yiyecek kimse bulamadın mı?  Bazı firma yetkilileri ‘Kaç numara gömlek, elbise giyiyorsun?’ diye soruyor. Iphone’lar. Çok ayıp ya, tenezzül etmek yakışıyor mu?” diye sitem etti. Mahkeme Başkanı’nın bu sitemine karşılık sanık Kaya “Ben böyle şeylere tenezzül etmem. Bir telefona tenezzül edecek adam değilim” ifadesini kullandı. Bu söz üzerine dayanamayan Mahkeme Başkanı Özbaş, “Almışsanız yazıklar olsun” dedi. Kamu İhale Kurumu Düzenleme Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan tutuklu sanık Osman Turna da mahkemedeki savunmasında  etiğe uymayan davranışlar olabileceğini ancak bunların hukuk dışı olmadığını belirterek yemek yediği kişilerin dostu olduğunu iddia etti. Osman Turna’nın bu savunmasına da karşılık veren Mahkeme Başkanı Özbaş, “Çocuğunun düğününü şirkete ödetmişsin. Çocuğunu Adana’ya balayına göndertmişsin. Düğüne İsmail Türüt’ü çağırmışsın. İsmail Türüt’ün parasını kim ödedi? Keşke harama çocuğunu karıştırmasaydın” dedi. Mahkeme Başkanı’nın bu çıkışı üzerine Turna, “Hayır efendim. Kimseye ödetmedim. Düğünü Cankurtaran Öğretmenevi’nde yaptık, Hilton’da yapmadık. İsmail Türüt’ün saz ekibine 5 bin lira ödedik. Ben ülkücü camiadanım. Ben böyle şeylere tenezzül etmem” diye konuştu. “Ülkücülük bunun neresinde?” diyerek savunmaya karşılık veren Mahkeme Başkanı Özbaş, “O zaman faturalar sahte” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT