Mahkeme Kararıyla Namussuzluğu Normalleştirme Çabası mı?

28.06.2015 18:41
Mahkeme Kararıyla Namussuzluğu Normalleştirme Çabası mı?
Toplumu çürütmeye yönelik sistematik kampanyaların doludizgin sürdüğü bir vasatta Ankara’da yerel bir mahkemenin verdiği karar pes dedirtti!

Habertürk gazetesinde yayınlanan bir haber ahlaksızlığın, iffetsizliğin yargı kararlarıyla meşrulaştırılmaya çalışıldığı kanaatini pekiştirdi. Mahkemenin aleni bir ahlaksızlığa iffetsizliğe rağmen boşanma davası açan kocanın velayet talebini reddetmesi ve çocuğun velayetini namussuzluğu tescillenmiş kadına bırakması ise olayın en dramatik yönünü ortaya koyuyor. 

Haberin ayrıntıları:

Ankara'’da ikâmet eden ve 1998’de evlenen C.K. ve G.K. çiftinin 2010’da evlilikleri bozulmaya başladı. Mühendis olması nedeniyle uzun süreli şehir dışı işlerde çalışan C.K. karısını, kendisini aldattığı düşüncesiyle takibe aldı. “İş seyahatine gidiyorum” diyerek eşine yalan söyleyen C.K., karısını izleyebilmek için evinin yakınında bir yerde bekledi. C.K. bir süre sonra evlerine aynı şirkette çalışan, mesai arkadaşı mühendis S.D.’nin geldiğini gördü. Koca polisle birlikte eve baskın yaptı. Karakola götürülen ikilinin ifadesi alındı. G.K.,”Çay içmeye davet ettim, aramızda bir şey geçmedi” derken, S.D. “İleri gitmeksizin seviştik” dedi.

‘ZİNA YOK’ DEDİ, BOŞADI

C.K., 1 milyon TL tazminat talebi ve 8 yaşındaki çocuklarının velayetinin kendisine verilmesini de içeren boşanma davası açtı. C.K. gerekçe olarak “zina”yı gösterdi. Bunun üzerine G.K. da “şiddetli geçimsizlik” gerekçesiyle karşı boşanma dava açtı. Mahkeme, çiftin “şiddetli geçimsizlik” nedeniyle boşanmasına, çocuğun velayetinin de annede kalmasına ve kocaya 10 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme, davacı kocanın zina iddiasını ise delil elde edilemediği gerekçesiyle reddetti.

YARGITAY: ZİNA KANITLANMIŞTIR

C.K. bu kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, “Kadının, yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına delalet eder. Bu bakımdan zina kanıtlanmıştır. Tarafların zina nedeniyle boşanmalarına karar verilmesi gerekirdi” dedi. Yerel mahkeme, bozma kararına direndi. Mahkeme direnme kararında şunları ifade etti: “Yargıtay her ne kadar aynı ev içinde bulunmayı zina için geçerli kabul etmiş ise de bunun yan delillerle desteklenmesi gerektiği, sadece aynı evde bulunmanın zina için yeterli olmayacağı kabul edilmelidir.” Yargıtay Hukuk Genel Kurulu direnme kararının yeni hüküm içerdiğine karar vererek dosyayı yeniden incelenmek üzere Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne gönderdi.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim