1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahkeme Kararını Açıkladı!
Mahkeme Kararını Açıkladı!

Mahkeme Kararını Açıkladı!

Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Engin Alan'ın tahliye taleplerine ilişkin karar açıklandı.

23 Haziran 2011 Perşembe 16:00A+A-

Milletvekili seçilen ve halen haklarındaki davalardan tutuklu bulunan Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay tahliye talepleri oyçokluğuyla reddedildi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün karara şerh koydu.

CHP'den milletvekili seçilen Ergenekon davası sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye taleplerine ilişkin karar açıklandı.

Egenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcıları Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel, Haberal ve Balbay'ın tahliye talebilinin reddi yönünde görüş bildirmişti. Savcılığın görüşü üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün şerhine karşın tahliyeler reddedildi.

Mahkeme kararı oy çokluğuyla alırken Mahkeme Başkanı Köksal Şengün karara muhalif kaldı.

BAŞKAN ŞERH KOYDU

Başkan Şengün ret kararına şu gerekçelerle katılmadı: "Kaçma, saklanma ve delilleri karartma ihtimali yok. Sebahat Tuncel kararı emsal olarak alınmalıdır"

Haberal ve Balbay'a ret kararının gerekçeleri ise şöyle: "Delillerin tamamen toplanmamış olması, dosyadaki belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıkları isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının halen alınmamış olması, CMK 103. maddesindeki katalog suçlardan olması"

İŞTE MAHKEMENİN GEREKÇESİ

"Delillerin tamamen toplanmamış olması, dosyadaki belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıkları isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının halen alınmamış olması, CMK 103. maddesindeki katalog suçlardan olması"

BALBAY'IN AVUKATI İTİRAZ EDECEK

Karar sonrası Balbay'ın avukatı 'Üst mahkemede itiraz edeceğiz' dedi...

CHP OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

CHP'den milletvekili seçilen Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal'a ilişkin kararın ardından CHP MYK Olağanüstü toplandı.

MYK'da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında değerlendirme toplantısı başladı. Toplantının ardından CHP adına açıklama yapılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ergenekon Davası'ndan tutuklu bulunan ve milletvekili seçilen Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal'ın serbest bırakılmasını istedi. Tekin, "Serbest kalmamaları durumunda gereğini yaparız" dedi. 

HABERE YORUM KAT